Kombatanci w Starostwie - Konferencja „Udział Polaków w zbrojnych zmaganiach w czasie II wojny światowej”

10 maja 2006 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Chrzanowie odbyła się konferencja na temat: „Udział Polaków w zbrojnych zmaganiach w czasie II wojny światowej”. Konferencję, której inicjatorem był Zarząd Powiatu, przygotowała młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie pod kierunkiem nauczyciela historii, Jerzego Jury.

W imieniu organizatorów konferencję otworzył Tadeusz Pająk, Członek Zarządu Powiatu. Słowo wstępne wygłosił Zbigniew Ptasiński, Przewodniczący Zarządu Miejskiego Związku Kombatantów RP i BWP w Chrzanowie. Następnie uczniowie z II LO zaprezentowali program artystyczny, tematycznie związany z okresem wojny i okupacji. Wygłosili też szereg referatów na temat wydarzeń z września 1939 r. jak i późniejszych działań wojennych, ze szczególnym uwzględnieniem udziału Polaków na wszystkich frontach II wojny światowej.
Zaproszeni na konferencję przedstawiciele środowisk kombatanckich podzielili się z zebranymi wspomnieniami lat wojny i okupacji .

Konferencję przygotowali: Jerzy Jura – opiekun
Autorzy referatów: Bernadeta Dudek, Dominika Bogacz, Przemysław Bochenek, Joanna Głowacz, Natalia Sosnowska, Karolina Słupik, Marcin Bolczyk, Łukasz Zimny, Magdalena Kudłacz, Natalia Gąsior
Autorzy prezentacji multimedialnej: Piotr Gałuszka, Bartosz Jędrychowski, Kamil Krupka
Wykonawcy utworów muzycznych: Milena Romanowska, Agnieszka Suchan, Magdalena Baran, Justyna Wąs, Katarzyna Latko, Karolina Stańczyk