Debata Oświatowa 2006

Dnia 13 czerwca o godz. 12.00 w Zespole Pałacowo – Parkowym w Młoszowej rozpoczęła się debata oświatowa na temat: Kierunki rozwoju kształcenia i wychowania w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu chrzanowskiego na lata 2006 – 2010. Honorowy patronat nad debatą objął JM prof. dr hab. Florian Kuźnik Rektor Akademii Ekonomicznej w Katowicach, która nieodpłatnie udostępniła obiekt w Młoszowej na potrzeby debaty.

Debata Oświatowa 2006

Uczestnikami debaty byli przedstawiciele środowisk naukowych, radni, dyrektorzy szkół powiatowych i gminnych gimnazjów, pedagodzy, przedstawiciele związków zawodowych, rodziców, urzędu pracy, policji. Uczestnicy debaty wysłuchali wystąpień, które będą materiałem wyjściowym do pracy w zespołach roboczych:

1. Kierunki rozwoju szkolnictwa wyższego w nowoczesnej gospodarce, a profil absolwenta szkoły średniej.  Zobacz prezentacje
    prof. dr hab. Florian Kuźnik – Rektor Akademii Ekonomicznej w Katowicach

2. Matematyka szansą młodego pokolenia Polaków.
    dr Erwin Kasparek – Instytut Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

3. Małopolski program rozwoju rynku pracy. Zobacz prezentacje
    Alina Paluchowska – Zastępca Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie

4. Rola nauczyciela we współczesnej szkole. Zobacz prezentacje
    mgr Janusz Szklarczyk – Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Krakowie

5. Oświata w powiecie chrzanowskim 1999 - 2006.
    Zobacz prezentacje
    Zobacz materiał

mgr Jerzy Fraś – Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Chrzanowie

6. Potrzeby uczniów dotyczące ofert kształcenia w powiecie chrzanowskim.  Zobacz prezentacje
    mgr Janusz Makuch – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie

7. Rynek pracy i jego oczekiwania a szkolnictwo zawodowe.  Zobacz prezentacje
    mgr Mariusz Wacławek – Dyrektor Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Chrzanowie

8. Nasz absolwent na wyższej uczelni.  Zobacz prezentacje
    mgr Irena Pacia – Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie

9. Budzić entuzjazm dla świata wartości istotą wychowania. Zobacz prezentacje
    ks. dr hab. Tadeusz Panuś – Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Krakowie

10. Zaburzenia zdrowia psychicznego w okresie młodzieńczym.
    mgr Ryszard Izdebski – Dyrektor Krakowskiego Instytutu Psychoterapii

11. Omówienie programu „Bezpieczna szkoła”. Zobacz prezentacje
    sierż. sztab. Małgorzata Baniak, Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie

Uczestnicy debaty zadeklarowali prace w dwóch zespołach roboczych, z który każdy został podzielony na dwie grupy:
Zespół I
Rola szkoły ponadgimnazjalnej w procesie przygotowania ucznia do życia we współczesnym społeczeństwie.
Prowadzący: Jerzy Fraś

Grupa 1.
Co po maturze? Wiedza i umiejętności niezbędne do podjęcia nauki na studiach.
Prowadzący: Janusz Makuch

Grupa 2.
Technik czy robotnik? Kształcenie zawodowe szansą zaistnienia na rynku pracy.
Prowadzący: Mariusz Wacławek

Zespół II
Wpływ procesu wychowawczego na kształtowanie prawidłowych postaw społecznych ucznia.
Prowadzący: Stanisława Klimczak

Grupa 1
Szkoła bezpieczna dla ucznia i nauczyciela.
Prowadzący: Jerzy Walczak

Grupa 2
Rola szkoły i poradni psychologiczno – pedagogicznej w rozwiązywaniu trudności dydaktycznych i wychowawczych uczniów.
Prowadzący: Irena Fudała

Prace zespołów i grup będą trwały do września 2006 r. Wtedy planowane jest drugie spotkanie plenarne i podsumowanie efektów debaty.

Stanisława Klimczak, Wicestarosta