Program wyrównywania różnic między regionami

Po raz kolejny Powiat Chrzanowski pozyskał dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami".

Program wyrównywania różnic między regionami

Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) rozpatrzył pozytywnie wniosek oraz wystąpienie złożone przez Wydział Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Chrzanowie w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami” i przyznał kwotę 343.307,46 zł na realizację poszczególnych zadań:

W obszarze B w ramach wniosku pozyskano kwotę 118.557,46 zł na realizację zadań:

1. „Likwidacja barier architektonicznych w Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Chrzanowie” – projektodawca: Powiat Chrzanowski

Łączny koszt realizacji projektu: 230 459,55 zł
    Wkład własny beneficjenta: 117 364, 78zł
    Dofinansowanie ze środków PFRON: 113 094, 77zł

Celem projektu jest likwidacja barier architektonicznych w Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Chrzanowie poprzez:
    • zakup, dostawę i montaż dźwigu osobowego, który ułatwi dostęp i poruszanie się niepełnosprawnych ruchowo uczniów po budynku szkoły i dzięki temu umożliwi im uczestnictwo w zajęciach szkolnych.
    • dostosowanie pomieszczeń sanitarno – higienicznych do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez:
      • wymianę drzwi wejściowych,
      • licowanie płytkami ceramicznymi,
      • wykonanie posadzki antypoślizgowej,
      • wykonanie instalacji wodno – kanalizacyjnej,
      • montaż białego osprzętu sanitarnego,
      • montaż poręczy i uchwytów dla osób niepełnosprawnych.

2. „Dostosowanie sanitariatu w Zespole Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Trzebini dla potrzeb osób niepełnosprawnych” – projektodawca: Powiat Chrzanowski

Łączny koszt realizacji projektu: 10 925,39 zł
    Wkład własny beneficjenta: 5 462,70 zł
    Dofinansowanie ze środków PFRON: 5 462,69 zł

Celem powyższego projektu jest dostosowanie pomieszczenia higieniczno – sanitarnego do potrzeb uczniów niepełnosprawnych poprzez:
    • wymianę drzwi wejściowych,
    • licowanie ścian płytkami ceramicznymi,
    • wykonanie posadzki antypoślizgowej,
    • wykonanie instalacji wodno – kanalizacyjnej,
    • montaż białego osprzętu sanitarnego,
    • montaż poręczy i uchwytów dla osób niepełnosprawnych

W ramach "Programu wyrównywania różnic między regionami" Szpital Powiatowy w Chrzanowie, firma NALMAT oraz Gmina Libiąż zwróciły się do Starostwa Powiatowego w Chrzanowie  z prośbą o wystąpienie w ich imieniu do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W związku z powyższym Wydział Promocji i Rozwoju przygotował wystąpienie do PFRON w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami”.

W ramach wystąpienia pozyskano kwotę 224.750,- zł na realizację zadań:

1. W imieniu Szpitala Powiatowego w Chrzanowie „Likwidacja barier w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się po Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie” (w ramach obszaru B).

Łączny koszt realizacji projektu: 321 856,35 zł
    Wkład własny beneficjenta: 171 856,35 zł
    Dofinansowanie ze środków PFRON: 150 000,00 zł

Projekt obejmuje:
    • budowę dwóch pochylni, które zapewnią osobom niepełnosprawnym dostęp do świadczeń medycznych Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz pomieszczeń Oddziału Psychiatrycznego
    • przystosowanie podłoża pod wykładzinę antypoślizgową oraz zakup i montaż wykładziny antypoślizgowej w miejscach pochyłych szpitala
    • dostawę, zakup i montaż uchwytów ułatwiających korzystanie z urządzeń higieniczno-sanitarnych w pawilonie „A” szpitala
    • zakup i dostawę 5 podnośników nosidłowych typu KPB 3500–21EU dla potrzeb transportu osób niepełnosprawnych

2.  „Wyposażenie nowego miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej” (w ramach obszaru C) – projektodawca: Gmina Libiąż dla Miejskiego Zespołu Administracyjnego w Libiążu.

Łączny koszt realizacji projektu: 11.500,00 zł
    Wkład własny beneficjenta: 5.750,00 zł
    Dofinansowanie ze środków PFRON: 5.750,00 zł

W ramach projektu planowane jest dostosowanie miejsca pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej, która zostanie zatrudniona na ½ etatu w Miejskim Zespole Administracyjnym w Libiążu na stanowisku Referenta. Zakupione zostanie następujące wyposażenie miejsca pracy:
    • zestaw komputerowy + oprogramowanie,
    • szafy, regały na dokumenty,
    • biurko,
  • fotel,
  • telefon,
  • faks, drukarka, skaner –zestaw,
  • niszczarka na dokumenty,
  • wieszak na ubrania.