Trzeci kamień na szlaku

W dniu 18 października 2008 roku Starosta Chrzanowski Janusz Szczęśniak uczestniczył w uroczystości oznakowania już trzeciego z kolei punkt pobytu Karola Wojtyły na Ziemi Chrzanowskiej. Tym razem pamiątkowy kamień i tablica stanęły przy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini.

Trzeci kamień na szlaku

Karol Wojtyła po raz pierwszy odwiedził Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini będąc jeszcze maturzystą, gdzie uczestniczył w rekolekcjach zamkniętych, które odbywały się w dniach: 30.05 – 03.06.1938 roku. W późniejszym czasie już jako Metropolita Krakowski wielokrotnie odwiedzał Zgromadzenie Księży Salwatorianów w Trzebini.

Uroczyste poświęcenie nowego miejsca na Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej odbyło się na terenie ogrodów przy w/w klasztorze o godz. 20.00, gdzie tradycyjnie umieszczono głaz z pamiątkową tablicą zawierającą cytat z homilii Karola Wojtyły oraz krzyż - pastorał papieski.

Uroczystość oznakowania nowego miejsca na Szlaku poprowadził kustosz w/w Parafii Ks. Jacek Grucela, natomiast poświęcenia obelisku dokonał Ksiądz Biskup Archidiecezji Katowickiej Gerard Bernacki. Na temat szlaków Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej wypowiedział się Starosta Chrzanowski Janusz Szczęśniak, który jednocześnie złożył na ręce młodzieży działającej w Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej akt powierzenia opieki nad obeliskiem.

Zebrani wierni uczestniczyli w uroczystej koncelebrowanej Mszy Świętej, która zakończyła się procesją wędrujących przy blasku świec wokół kościoła. Następnie,  rozpoczęły się obchody „Nocy Fatimskiej” trwające do samego rana.

Wśród licznie przybyłych wiernych w w/w uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele lokalnych samorządów na czele ze Starostą Chrzanowskim Panem Januszem Szcześniakiem, posłem na Sejm RP Panem Tadeuszem Arkitem, Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Chrzanowskiego Panem Tadeuszem Szybalskim, Radnymi Powiatu Chrzanowskiego: Panem Józefem Gaudynem, Panem Andrzejem Jurą, Panem Kazimierzem Boroniem, Panem Ryszardem Bytomskim, Panem Adamem Pasternakiem, Burmistrzem Alwerni Panem Janem Rychlikiem, Przewodniczącym Rady Miasta Trzebinia Panem Aleksandrem Nowakiem, Wiceburmistrzem Miasta Trzebinia Panem Wiesławem Pierzchałą, Radną Gminy Alwernia Panią Krystyną Wojtoń, Przewodniczącą Rady Gminy Babice Panią Haliną Sędzielarz, Komendantem Powiatowym Policji w Chrzanowie Panem Tomaszem Zającem, Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie Panem Markiem Bębenkiem, a także Prezes Fundacji Szlaki Papieskie Panią Urszula Własiuk.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym wiernym, przedstawicielom samorządów, duchowieństwa, darczyńcom oraz wszystkim osobom osobiście zaangażowanym w organizację tego niezwykłego wydarzenia poświeconego pamięci Jana Pawła II.