„Pamięć nie umiera..."

W dniu 10 czerwca 2009 roku Szlak Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej poszerzył się o kolejne nowo oznakowane miejsce - tym razem znajdujące się przy Kościele p.w. św. Mikołaja w Chrzanowie.

„Pamięć nie umiera..."

Uroczystości miały charakter złożony: pierwsza część to tradycyjnie Msza Święta oraz poświęcenie nowego miejsca na Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej, a druga część to koncert pn. „ Pamięć nie umiera..." 30 -ta rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, który miał miejsce na chrzanowskim rynku.
Mszę Świętą odprawioną o godz. 15.00 w Kościele p.w. św. Mikołaja, w intencji śp. Jana Pawła II - Papieża Polaka poprowadził ksiądz Dr Stefan Misiniec były Proboszcz tejże Parafii.
W koncelebrze uczestniczyli m.in.: Dziekan Dekanatu Chrzanowskiego Ksiądz Prałat Wojciech Bryja, obecny Proboszcz Parafii św. Mikołaja Ksiądz Roman Sławeński oraz przybyli gościnnie duchowni z innych Parafii.
W tej niecodziennej Mszy Świętej udział wzięły również poczty sztandarowe Związku Harcerstwa Polskiego komendy: Hufca w Chrzanowie oraz Trzebini, a także Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Chrzanowskiego jak i również kościelne poczty sztandarowe.
Wydarzenie uświetniły występy Chóru „Canzona" z Chrzanowa oraz trębacza pana Zdzisława Muchy.

Na temat konwencji oznakowania oraz dalszych planów kontynuacji Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej wypowiedział się Wicestarosta Adam Potocki, który jednocześnie dokonał uroczystego wręczenia aktu opieki nad kolejnym punktem Szlaku delegacji harcerzy Komendy Hufca w Chrzanowie oraz Trzebini, a także zaprosił na dalsze uroczystości poświęcone śp. Janowi Pawłowi II, które miały miejsce na rynku chrzanowskim.

Tym razem pamiątkowa tablica z cytatem z homili Jana Pawła II została umieszczona na murach Kościoła, ze względu na ograniczoną ilość miejsca, a tym samym bezpośrednio nawiązała do słów Chrystusa:
„ Ty jesteś Piotr czyli Skała i na tej Skale zbuduję swój kościół"
natomiast obok tablicy stanął krzyż pastorał papieski.
W niniejszych uroczystościach udział wzięli, m.in.: Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Chrzanowskiego Tadeusz Szybalski, Z-ca Burmistrza Chrzanowa Stanisław Dusza, Przewodniczący Rady Miejskiej w Chrzanowie Krzysztof Zubik, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Chrzanowie Andrzej Filipczak, a także Radni Powiatu Chrzanowskiego i Gmin, Prezes Fundacji Szlaki Papieskie z Krakowa Urszula Własiuk oraz pozostali goście i mieszkańcy Chrzanowa.

Podczas koncertu kolejno wystąpiły następujące zespoły: „Arka Noego", „Turnioki", „Bogusław Morka", a pomiędzy występami można było wysłuchać fragmentów przesłania Jana Pawła II dla Polaków z czerwca 1979 roku oraz wspomnień ze spotkań z Janem Pawłem II.
To wyjątkowe wydarzenie zakończyła symboliczna minuta ciszy oraz dzwony z okolicznych kościołów, które zabrzmiały o godzinie 21.37 - godzinie śmierci śp. Jana Pawła II.

Wszystkim osobiście zaangażowanym w organizację tego niezwykłego wydarzenia, a także przybyłym na uroczystości gościom serdecznie dziękujemy.