Centrum przyciągnie turystów

Starosta Chrzanowski podpisał umowę z prezesem Stowarzyszenia Ziemi Lipowieckiej na wynajem pomieszczeń w Domu Ludowym w Wygiełzowie. Będzie się tam mieścić Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej. W styczniu rozpocznie się remont lokalu. Otwarcie zaplanowano na kwiecień 2010 roku.

Centrum przyciągnie turystów

Będzie to instytucja działająca w strukturach Starostwa Powiatowego w Chrzanowie. Przyjezdny uzyska tam kompleksową informację o noclegach, gastronomii, atrakcjach przyrodniczych i architektonicznych, możliwościach aktywnego wypoczynku, zbliżających się imprezach, targach i wystawach czy o planowanych wycieczkach lokalnych. Będzie tam można zarezerwować miejsce noclegowe, nabyć bilety wstępu na imprezy, kupić mapy, przewodniki, bezpłatnie przeglądać strony internetowe.
Pomysłodawcami utworzenia Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej są: Wicestarosta Adam Potocki i Radny Edward Kopeć.
- Jeśli umiejętnie sprzedamy zalety naszego regionu będzie szansa na to, że turysta kierujący się do Krakowa lub Oświęcimia zatrzyma się w Powiecie Chrzanowskim na dłużej. Zwiedzi skansen w Wygiełzowie, zobaczy inne zabytki, a nawet zostanie tu na noc - mówi Edward Kopeć.

Z lokalizacji Centrum cieszą się członkowie Stowarzyszenia Ziemi Lipowieckiej, gospodarza Domu Ludowego w Wygiełzowie.
- Ta działalność pozwoli na promowanie ziemi lipowieckiej, gdzie atrakcji nie brakuje - zaznacza Bolesław Śmiałek, Przewodniczący stowarzyszenia.
- Nie ma lepszego miejsca na Centrum - potwierdza Adam Potocki i chwali wzorową współpracę samorządu powiatowego z organizacją pozarządową jaką jest Stowarzyszenie Ziemi Lipowieckiej.

Radny Kopeć podkreśla, że z uwagi na sąsiadującą z powiatem chrzanowskim oświęcimsko-zatorską Dolinę Karpia konieczna będzie współpraca z Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu. Centrum będzie również włączone do powstającego Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej oraz Krajowego Systemu Informacji Turystycznej.

Podstawą działalności Centrum będzie elektroniczny serwis internetowy.
Powstanie Centrum wiąże się ze Strategią Rozwoju Powiatu Chrzanowskiego z 2006 roku, która zakłada m.in. rozwój turystyki.
(KR)

Czym się zajmie Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej w Wygiełzowie?
- gromadzeniem, przetwarzaniem, weryfikacją i udostępnianiem informacji: turystom, mieszkańcom, innym instytucjom
- wspieraniem wydziałów promocji (gminnych i powiatowych)
- tworzeniem Markowego Produktu Turystycznego Powiatu Chrzanowskiego (zespołu dóbr i usług charakterystycznych dla tego terenu)
- wspieraniem promocyjnym przyszłego produktu markowego
- współpracą z usługodawcami, gminami, powiatem, innymi instytucjami
- prowadzeniem monitoringu ankietowego w obszarach związanych z ruchem turystycznym
- organizowaniem szkoleń dla młodzieży, lokalnych usługodawców branży turystycznej i przyszłych „graczy" na rynku usług turystycznych

Czy wiesz, że...
Pomysły związane z uruchomieniem Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej pojawiały się wcześniej. 15 września 2008 roku Komisja Statutowo-Regulaminowa    i Etyki Rady Powiatu wnioskowała do Zarządu Powiatu, by w budżecie na 2009 rok uwzględnić uruchomienie takiego punktu.

Umowę najmu lokalu w Domu Ludowym w Wygiełzowie podpisali: Wicestarosta Adam Potocki, Starosta Janusz Szczęśniak, Przewodniczący Stowarzyszenia Ziemi Lipowieckiej Bolesław Śmiałek i Wiceprzewodniczący Jan Bachowski

Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej będzie się mieścić w Domu Ludowym w przy ul. Lipowieckiej w Wygiełzowie