Dom dziecka otwarty

2 listopada do Powiatowego Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny w Chrzanowie wprowadzą się pierwsi mieszkańcy. Placówkę dla dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej oraz dla rodzin potrzebujących nagłej pomocy otwarto 22 października.

Dom dziecka otwarty

Dyrektor Joanna Stecz dziękuje mamie Grażynie za wsparcie. Panie oklaskuje grono samorządowców, urzędników i załoga placówki.

- Przeprowadziłam 250 rozmów kwalifikacyjnych. Wybrałam 21 najlepszych pracowników - ludzi z silnym kręgosłupem moralnym i z bardzo dobrym przygotowaniem merytorycznym. Wiem, że moja załoga poświęci dzieciom całą swoją uwagę i odpowiednio zatroszczy się o maluchów - mówiła podczas ceremonii otwarcia placówki Joanna Stecz, dyrektor POWDiR.

Dzieci zamieszkają w wyremontowanym i rozbudowanym obiekcie, w którym niegdyś mieścił się hotel robotniczy dla pielęgniarek. Budynek poddano termomodernizacji oraz wymieniono dach i instalację wewnętrzną. Dzieci będą mieszkać w dwuosobowych pokojach. Będą mieć do dyspozycji m.in. świetlicę oraz salonik ze sprzętem audiowizualnym i siłownię. W planach powiatu jest także wybudowanie boiska.
- Takich miejsc, jak to w Chrzanowie, brakuje w naszym województwie. Życzyłbym sobie podobnych placówek dużo więcej - zauważa Marek Sowa, członek zarządu województwa małopolskiego.
- Ponad 2 mln zł kosztowało wybudowanie Powiatowego Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny w Chrzanowie. Dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wyniosło 1,4 mln zł. Ale nie pieniądze są najważniejsze, a małe, bezbronne dziecko, któremu właśnie wyciągamy pomocną dłoń - uważa starosta Janusz Szczęśniak.

- Uruchomienie domu dziecka w Chrzanowie nie oznacza jednak zaniedbywania innych form opieki takich jak rodziny zastępcze czy zawodowe i domu dziecka w Libiążu - podkreśla wicestarosta Adam Potocki.
Wicestarosta przypomina, że przed powstaniem POWDiR-u w podobnych placówkach poza powiatem znajdowało się zwykle ponad 30 dzieci.
(KR)