Coraz mniej licealistów

Co roku powtarzamy, że liczba uczniów szkół ponadgimnazjalnych maleje. Dotyczy to przede wszystkim liceów - mówi Jerzy Fraś, dyrektor wydziału edukacji starostwa.

Coraz mniej licealistów

Na przestrzeni ostatnich czterech lat w liceach (także dla dorosłych) nastąpił znaczący spadek liczby uczniów z 2.223 w roku szkolnym 2007/2008 do 1.810 w latach 2010/2011. Rośnie za to zainteresowanie technikami i zasadniczymi szkołami zawodowymi. Liczba uczniów w tych szkołach utrzymuje się na tym samym poziomie od czterech lat.
Kurcząca się liczba licealistów skutkuje redukcją etatów nauczycieli takich przedmiotów jak język polski, wuef czy język niemiecki. W latach 2007/2008-2010/2011 w ogólniakach powiatu chrzanowskiego ta liczba spadła o 32 etaty.
Rośnie jednocześnie liczba etatów nauczycieli przedmiotów zawodowych, głównie w technikach górniczych i gastronomicznych.
(KR)