Rozpoczął się drugi etap renowacji elewacji pałacu Starzeńskich w Płazie

50 tys. zł dotacji na dalszą renowację elewacji XVIII-wiecznego pałacu Starzeńskich w Płazie, w którym mieści się Dom Pomocy Społecznej przyznało województwo małopolskie. 60 tys. zł na ten cel przeznaczył także powiat chrzanowski. Renowacji poddane są elewacje szczytowe budynku DPS-u oraz znaczna część elewacji tylnej. Prace wykonuje firma TILTAN sp. z o.o. z Jaworzna.

Rozpoczął się drugi etap renowacji elewacji pałacu Starzeńskich w Płazie

Fot. Dom Pomocy Społecznej w Płazie

Renowację południowej ściany elewacji pałacu rozpoczęto w 2009 roku. Odnowiono wtedy  ściany i elementy ozdobne, a także nadano budynkowi odpowiednią kolorystykę. Powiat przekazał wtedy na ten cel 166 tys. zł.

- To sprawiło, że obiekt w tej części odzyskał walory architektoniczne i, przede wszystkim, zabytkowe. Stąd konieczność kontynuacji prac renowacyjnych na pozostałych ścianach pałacu dla zachowania jednolitości barw i detali – wyjaśnia Kazimiera Żmudzińska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Płazie.

W kwietniu 2011 roku  DPS w Płazie otrzymał  50 tys. zł dotacji z budżetu województwa małopolskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków  położonych na obszarze województwa małopolskiego.

Czy wiesz, że…

W lutym 2011 roku Starostwo Powiatowe w Chrzanowie złożyło wniosek o 185.200 zł dotacji na dalszą renowację elewacji pałacu Starzeńskich w Płazie do programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nazwą: „Dziedzictwo Kulturowe Priorytet 1 Ochrona zabytków”. Przewidywany zakres robót obejmuje m.in. renowację ścian płaskich, boni kwadratowych, gzymsów podokiennych, obramowań okiennych, sztukaterii i gzymsów okapowych. Powiat zabezpieczy na ten cel 195.700 zł z własnego budżetu. Wniosek jest w trakcie oceny merytorycznej.