Chrzanowski sanepid przypomina o zakazie palenia w miejsach publicznych

Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Chrzanowie realizuje ogólnopolski projekt „Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)", który ma za zadanie ochronę zdrowia mieszkańców Polski przed szkodliwym działaniem dymu tytoniowego.

Chrzanowski sanepid przypomina o zakazie palenia w miejsach publicznych

Projekt ten ma na celu wzmocnienie realizacji ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r., Nr 10, poz. 55 z późn zm.) poprzez kampanię społeczną informującą o obowiązujących regulacjach w zakresie miejsc wolnych od dymu tytoniowego oraz konsekwencjach zdrowotnych używania tytoniu (czynne i bierne palenie). Realizowany będzie przez dwa kolejne lata (1 października 2011r. do 30 września 2013r).

Czy wiesz, że...

Całkowity zakaz palenia obowiązuje na terenie i w budynkach

- szpitali i przychodni

- jednostek  systemu oświaty (przedszkole, szkoły) i uczelni wyższych

w  pomieszczeniach:

- zakładów pracy

- obiektów kultury (kina, teatry, domy kultury)

- obiektów sportowych

- obiektów służących obsłudze podróżnych (dworce, lotniska)

- w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych

- w innych pomieszczenia użytku publicznego

oraz:

- w miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci

- w środkach komunikacji publicznej oraz na przystankach

Za łamanie zakazu palenia grozi kara grzywny do 500 złotych. Za nieumieszczenie informacji o zakazie palenia tytoniu właścicielowi lub zarządzającemu obiektem grozi kara do 2000 złotych. Pełny tekst ustawy dostępny jest na stronach www.gis.gov.pl oraz w zakładce tytoń na stronie: www.mz.gov.pl.