VII Dożynki Powiatowe przeszły do historii

VII Dożynki Powiatowe odbyły się 26 sierpnia, tym razem na terenie Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec. Wyjątkowy urok tegorocznego miejsca imprezy przyciągnął rzesze mieszkańców powiatu chrzanowskiego i okolic.

VII  Dożynki Powiatowe przeszły do historii

Dożynki tradycyjnie rozpoczęła uroczysta Msza Święta, która tym razem odbyła się w zabytkowym „Kościele z Ryczowa" znajdującym się na terenie Skansenu. Nabożeństwo koncelebrowali: ks. Antoni Pitek proboszcz parafii p.w. Wszystkich Świętych w Babicach i ks. Jacek Miodek proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Pogorzycach.

Po Mszy Świętej korowód dożynkowy przeszedł na teren amfiteatru, gdzie oficjalnie nastąpiło otwarcie VII Dożynek Powiatowych.

Tegoroczny obrzęd dożynkowy wykonała reprezentacja Koła Gospodyń Wiejskich „Lipowianki" z Wygiełzowa.

Kolejno prezentowały się pozostałe Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu chrzanowskiego ,tj. „Gromcaneczki" z Gromca, „ Balinianki" z Balina, „ Kwaczalanki" z Kwaczały oraz „Karniowianie" z Karniowic. Wszystkie Koła zostały nagrodzone w Festiwalu Wieńca Dożynkowego.

Pierwszą część imprezy zakończył występ Zespołu Pieśni i Tańca „Małopolanie" z Babic oraz Zespołu Beltaine jednego z najciekawszych zespołów polskiej sceny folkowej.

Drugą część imprezy tj. zabawę taneczną poprowadził DJ JERRY z Zatora gromadząc roztańczone tłumy uczestników imprezy, która zakończyła się o północy.

Tegorocznymi starostami dożynek byli: Pani Lucyna Deszcz oraz Pan Zygmunt Ziajka z Wygiełzowa.

Tradycyjnie odbył się kiermasz rzemiosła połączony z wystawą instytucji związanych z rolnictwem.

W trakcie imprezy można było wziąć udział w dożynkowych warsztatach kreatywnych oraz spróbować lokalnej potrawy „Ziemniaki po Cabańsku".

Organizatorzy:

Starostwo Powiatowe w Chrzanowie

Współorganizatorzy:

Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny i Zamek Lipowiec

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Babicach

Partnerzy:

Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie

Ochotnicze Straże Pożarne z Gmin Chrzanów i Babice

Sponsorzy:

Rada Powiatowa Małopolskiej Izby Rolniczej w Chrzanowie

Restauracja „ Stare Mury" z Chrzanowa

Patroni Medialni: