Przedsiębiorcy zadali pytania

W miniony wtorek tj. 29.01.2013 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Chrzanowie odbyło się spotkanie przedsiębiorców z terenu Powiatu Chrzanowskiego z władzami chrzanowskich instytucji tj. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Powiatowy Urząd Pracy czy Urząd Skarbowy.

Przedsiębiorcy zadali  pytania

Uroczyste powitanie gości jak i wstęp do w/w spotkania poprowadził prezes Chrzanowskiej Izby Gospodarczej Pan Stefan Adamczyk – organizator i inicjator spotkania.

Program obejmował min. wystąpienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie Pana Marka Łyszczarza ,Dyrektor Chrzanowskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Pani Wandy Cygan, oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie Pani Barbary Babijczuk, a także pracowników w/w instytucji.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie Pana Marka Łyszczarza działalność chrzanowskiego Urzędu Skarbowego w minionym roku wypadła bardzo dobrze na tle innych województw, pomimo spowolnienia gospodarczego oraz kryzysu, który ma negatywny wpływ na dochody z podatku VAT.

Podatnicy z Powiatu Chrzanowskiego skrupulatnie opłacają podatki, a wszelkie nieprawidłowości i nadużycia są bezzwłocznie wyłapywane i karane ( np. śr. kara w 2012 roku wynosiła 1755 zł). Wg statystyki na ternie Powiatu Chrzanowskiego zanotowanych jest 8786 osób prowadzących działalność gospodarczą co dowodzi o 400 osobowym wzroście w stosunku do poprzedniego roku. Naczelnik zwrócił również uwagę na dodatkowe formy pomocy podatnikom świadczone przez chrzanowski Urząd Skarbowy tj.

• odroczenie terminu podatku,
  • rozłożenie podatku na raty,
  • umorzenie podatku,

„Chrzanowski Urząd Skarbowy jest urzędem przyjaznym dla petentów, ale w pewnych sytuacjach bezwzględnym i surowym dla osób omijających obowiązujące prawo" – podkreślił Pan Marek Łyszczarz. Jego wypowiedź zakończyła otwarta dyskusja z przedsiębiorcami na której padły pytania dotyczące min.: szarej strefy, sprzedaży w Internecie, kas fiskalnych itp.

Kolejny gość spotkania Pani Wanda Cygan wprowadziła w zagadnienia dotyczące problematyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a pracownicy Pani Lucyna Pierzchała, Pani Grażyna Drabik oraz Pan Marcin Kymona zreferowali tematy dotyczące min. : świadczeń emerytalno – rentowych, realizacją dochodów oraz nowej formy usług elektronicznych: pue.zus.pl.

Po zakończonym spotkaniu po raz pierwszy poza siedzibą instytucji można było osobiście zapisać się do nowej platformy usług elektronicznych chrzanowskiego ZUS – u.

Platforma Usług Elektronicznych umożliwi w szybki sposób uzyskać informację na temat ubezpieczeń społecznych, świadczeń oraz płatności, a nawet uzyskać zaświadczenia bez konieczności wyjścia z domu.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie Pani Barbara Babijczuk z entuzjazmem podkreśliła fakt zwiększenia środków finansowych w 2013 roku, aż o 1 mln złotych. Pieniądze przeznaczone będą w szczególności na efektywną pomoc tj.: wydłużenie stażów pracy do okresu 5- 6 miesięcy, dofinansowanie pracy subsydiowanej, zwiększenie kwoty doposażeń do stanowisk pracy do 18 tys. złotych, a dla osób 50 + do 20 tys. złotych. Zupełną nowością wchodząca od lutego br. będzie 24 godzinną formę elektronicznej obsługi klientów Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie.

Pani Joanna Smolik – pracownik Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie omówiła formy wsparcia dla pracodawców oraz ciekawe zagadnienia min.: realizacje ofert pracy, poradnictwo zawodowe, organizacje szkoleń, studia podyplomowe, refundacje kosztów szkolenia , staże, przygotowanie zawodowe dorosłych, prace interwencyjne.

W spotkaniu udział wziął Starosta Chrzanowski Adam Potocki, który wyraził zainteresowanie organizacją kolejnych podobnych spotkań.