Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Usługi telemedyczne dla osób po 55 roku życia

W dniu 18 marca w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie odbyły się warsztaty dot. ,,Usług telemedycznych dla osób starszych, jako sposobu optymalizacji kosztów opieki zdrowotnej". Organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego razem z pracownikami Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Uczestnikami warsztatów byli lekarze i pracownicy Szpitala Powiatowego w Chrzanowie wraz z Dyrekcją, lekarze z gminnych ośrodków zdrowia i przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Chrzanowie.

Usługi telemedyczne dla osób po 55 roku życia

Powiat Chrzanowski został wybrany do przeprowadzenia badania pilotażowego ponieważ, podobnie jak powiaty miechowski, proszowicki i olkuski mają największy odsetek populacji osób starszych i w zaawansowanym wieku. Tendencja ta jest obserwowana zwłaszcza w północnej części Małopolski w badaniach demograficznych od 2005r., dlatego autorzy pomysłu zaprosili powiat chrzanowski do włączenia się w realizację pilotażowego projektu ,,ADAPT2DC" (adaptacja do zmian demograficznych).

Spotkanie składało się z dwóch części. Wprowadzenie do warsztatów, w części informacyjnej przedstawiła Pani Aneta Widak, kierownik Zespołu Funduszy Zewnętrznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Projekt „ADAPT2DC – Adaptacja do zmian demograficznych" zaprezentowała Pani Katarzyna Opoczka z UMWM. Natomiast Pani Alicja Boryczko z UMWM informowała o przesłankach wyboru tematyki działania pilotażowego i grupy docelowej. Pan Jerzy Haduch z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego omówił zastosowanie telemedycyny w domu pacjenta (Tele – EKG).

Projekt ten jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest skierowany jest do osób po 55. roku życia, zamieszkałych w pierwszej kolejności na terenie powiatu chrzanowskiego i miechowskiego, którzy objęci są leczeniem kardiologicznym, mają potwierdzone przez lekarza podejrzenie zaburzeń rytmu serca, zasłabnięcia lub omdlenia. Pacjenci, którzy skorzystają z usługi telediagnostycznej kardiologicznej (tele-EKG) będą mieć zapewnioną konsultację medyczną i dietetyczną.

Druga część spotkania zawierała techniczne aspekty projektu w odniesieniu do telediagnostyki kardiologicznej, które zostały przedstawione przez Pana Jerzego Haduch, Pana Korneliusza Fil oraz Pana Marcina Deptuch (demonstracja urządzenia rejestrującego.

Pacjenci, którzy zakwalifikują się do wzięcia udziału w badaniu otrzymają na okres
1 miesiąca (4 tygodnie) przenośne aparaty tele-EKG typu event holter, umożliwiające wykonywanie pomiarów EKG oraz automatyczną cyfrową transmisję danych.

Telediagnostyka, w ocenie specjalistów, to nowoczesna forma leczenia, diagnozowania i edukacji medycznej. Osoby zainteresowane udziałem w badaniu mogą zapytać o szczegóły swojego lekarza pierwszego kontaktu lub kardiologa.