Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

TRZY DNI INSPIRACJI DLA INNOWACJI hasłem VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Tegoroczna edycja EKMŚP odbędzie się w dniach 10 – 12 października 2016 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Trwa rejestracja uczestników. Aby wziąć udział w wybranych wydarzeniach wystarczy wypełnić formularz rejestracji na stronie www.ekmsp.eu. 

TRZY DNI INSPIRACJI DLA INNOWACJI hasłem VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Kongres na stałe wpisał się w kalendarz prestiżowych europejskich wydarzeń gospodarczych, zyskując międzynarodowe uznanie środowisk gospodarczych, naukowych i politycznych. Małe i średnie przedsiębiorstwa tworzą najliczniejszy sektor europejskiej i polskiej gospodarki. O ich sile stanowi elastyczność i zdolność wykorzystywania szans rozwoju. Dowodem na to jest wzrost liczby firm ustabilizowanych oraz tych, które umiędzynaradawiają swoją działalność.  Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, organizując od sześciu lat największe w Europie spotkanie sektora MŚP, każdą kolejną Kongresu dopasowuje do obecnej sytuacji gospodarczej. Dlatego też hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi: „Trzy dni inspiracji dla innowacji”.

Podczas trzech dni poświęconym przedsiębiorczości spotkają się przedstawiciele sektora MŚP i dużych firm, świata nauki, instytucji otoczenia biznesu, samorządów terytorialnych oraz władz rządowych, a także osoby, które dopiero planują założenie własnej firmy oraz studenci. Liczba uczestników V edycji sięgnęła 6 000 osób z 43 krajów. Tym samym Kongres stał się największym wydarzeniem dla sektora MŚP w Europie.

Uczestnicy Kongresu podczas kilkudziesięciu paneli tematycznych poruszą kwestie najistotniejsze dla sektora MŚP i wypracują rekomendacje stymulujące jego rozwój. Rozmowy będą podzielone na 7 ścieżek tematycznych.

W ramach ścieżki Kapitał dla rozwoju uczestnicy będą debatować nad różnymi aspektami współpracy z instytucjami finansowymi. Problemy z finansowaniem zewnętrznym dotykają nie tylko nowe przedsiębiorstwa z grupy wysokiego ryzyka (np. start-upy), ale również firmy z ograniczonymi zasobami czy brakiem niezbędnej wiedzy w tym zakresie.

Po raz pierwszy w Kongresie będzie uczestniczył Rzecznik Praw Obywatelskich, który w ramach ścieżki Prawo na co dzień przedstawi plan działania Biura w obszarze ochrony praw przedsiębiorców. O wadze aspektów prawnych w działalności gospodarczej świadczą dane: 66% przedsiębiorców jako główną barierę w rozwoju działalności wskazuje niestabilność prawa.

Ścieżka Edukacja dla sukcesu poświęcona będzie zagadnieniom związanym z włączeniem przedsiębiorców w proces kształcenia nowych kadr, czy utworzeniem Korpusu Fachowców i specjalnego Funduszu Rozwoju Edukacji Zawodowej. W programie znajdą się też panele dotyczące rozwoju i motywowania pracowników oraz szkoleń.

W ramach ścieżki Moje miasto, mój region przedstawione zostaną obszary współpracy samorządu i biznesu, a także najciekawsze rozwiązania stosowane w tej materii w Polsce i za granicą.

Perspektywy rozwoju to z kolei cykl sesji dedykowanych firmom rodzinnym, roli urzędów pracy w przygotowaniu pracowników do potrzeb firm, transportowi wodnemu i lądowemu oraz temu, jak przedsiębiorstwa mogą się skutecznie komunikować ze swoimi klientami.

Nie sposób opisać wszystkich kilkudziesięciu paneli kongresowych. Kilka z nich zapowiada się z różnych powodów wyjątkowo interesująco. I tak podczas panelu W kierunku gwiazd uczestnicy będą debatować nad tym, jak podmioty z sektora MŚP mogą współuczestniczyć w pracach Polskiej Agencji Kosmicznej. Zaś podczas panelu Czyste powietrze poznają obszary i przyczyny złej Jakości powietrza w Polsce oraz innowacyjne metody zapobiegania im.

Jak co roku, Kongres będzie miał wyjątkowy wymiar międzynarodowy. Świadczy o tym nie tylko Wysoki Patronat Parlamentu Europejskiego, ale przede wszystkim liczba gości i delegacji zagranicznych. W tym roku głównymi kierunkami podczas Kongresu będą: Ameryka Płn. i Płd., państwa Grupy Wyszehradzkiej, Ukraina, Białoruś.

Ten międzynarodowy charakter zostanie podkreślony przez wydarzenie towarzyszące czyli V4 Young Entrepreneurs Summit Katowice, podczas którego młodzi przedsiębiorcy z krajów Grupy Wyszehradzkiej będą debatować o startupach, ekonomii dzielenia się (sharing economy), czy komunikacji w ramach Akademii Marketingu i Sprzedaży. Drugim wydarzeniem towarzyszącym będzie spotkanie Future Entrepreneurs, podczas którego przyszli przedsiębiorcy spotkają się z liderami życia politycznego, gospodarczego, społecznego oraz kulturalnego i wspólnie zastanowią się, czy American Dream jest jeszcze możliwy.

Tradycyjnie już podczas Kongresu będzie poruszany temat Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP). W tym roku temat zamierzamy przedstawić w formie warsztatowej skierowanej do wybranych grup docelowych. Planujemy zorganizować 4 warsztaty. Głównymi partnerami przy organizacji tego wydarzenia jest Komisja Europejska oraz Ambasada USA w Polsce.

Kontynuowana będzie też współpraca z Enterprise Europe Network przy organizacji spotkań B2B. Platforma EEN do parowania przedsiębiorców okazała się być doskonałym narzędziem do zdobywania kontaktów biznesowych, a zorganizowane w zeszłym roku spotkania cieszyły się bardzo dużą popularnością.

Europejski Kongres MŚP wspierają wybitne osobistości, dla których rozwój gospodarki jest istotnym czynnikiem wzrostu znaczenia i konkurencyjności kraju. Każda z dotychczasowych edycji wydarzenia była objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej. Przewodniczącym Komitetu Honorowego został, jak co roku, Jerzy Buzek, a wiceprzewodniczącymi: Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Mateusz Morawiecki, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju oraz Janusz Steinhoff, Przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej oraz Przewodniczący Rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Rokrocznie Kongres odwiedzają urzędnicy unijni z Komisarzami na czele. Do udziału w VI edycji Kongresu zaprosiliśmy 14 Komisarzy. Ponadto spodziewamy się gości z Dyrekcji Generalnych Komisji Europejskiej i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

Organizator: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach

Gospodarz: Miasto Katowice

Współgospodarze: Wojewoda Śląski, Województwo Śląskie, Województwo Małopolskie, Metropolia Silesia

Główny Partner Merytoryczny: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Partnerzy Merytoryczni: Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A.