Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Niemi świadkowie wiejskich dróg

Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec  zaprasza na wystawę "Kaplice i Kapliczki Niemi świadkowie wiejskich dróg Kapliczki Gminy Babice".
Niemi świadkowie wiejskich dróg
Kuratorem wystawy jest Agnieszka Oczkowska, autorem zdjęć jest Robert Rejdych. Wystawa jest czynna od maja do października w kościole z Ryczowa w skansenie w Wygiełzowie. Wystawa czynna jest w godz. 8- 18.
"Przydrożne krzyże i kapliczki to nie tylko nieodzowny element Polskiego krajobrazu, to także cząstka ludowej i narodowej kultury. Z wieloma krzyżami, kapliczkami a także figurami świętych wiążą się zarówno ludowe legendy, jak i konkretne wydarzenia historyczne, ludzkie dramaty oraz radości..." czytamy we wstępie do katalogu wystawy.  
 
 
Czy wiesz, że...  
Najwięcej kapliczek mają święci Jan Nepomucen i Florian. Do nich bowiem zwracano się przy zagrożeniach dwoma potężnymi żywiołami: wodą i ogniem. Odnajdujemy też wizerunki innych popularnych świętych: św. Rozalię, wzywaną ku obronie przed zarazą i chorobami zakaźnymi, św. Piotra patrona papieży, piekarzy, żniwiarzy, szewców, kowali i górników, św. Józefa patrona konających, rodzin, ojców, rzemieślników czy św. Ignacego Loyolę patrona matek oczekujących potomstwa oraz rodzących kobiet. Bogactwo form i motywów małej architektury sakralnej polskiego krajobrazu sprawia, iż jest ona nie tylko obiektem kultu religijnego, ale również zabytkiem, znakiem łączącym współczesność z poprzednimi pokoleniami.