Rolniku, sięgnij po dopłaty bez wniosku przez internet Tylko do 14 marca możesz złożyć oświadczenie

W tym roku zamiast wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich rolnik może złożyć oświadczenie, w którym potwierdzi brak zmian w porównaniu z wnioskiem z 2017 r. Termin składania oświadczeń kończy się 14 marca 2018 r. Od 15 marca trzeba będzie już ubiegać się o dopłaty przez internet, składając elektroniczny formularz wniosku. ARiMR zachęca do wykorzystania nadchodzących dwóch dni i złożenie oświadczenia. Z tej możliwości może skorzystać jeszcze 55 tys. W dniach 13 i 14 marca biura powiatowe będą pracować od godz. 7.30 do 18.00.

Rolniku, sięgnij po dopłaty bez wniosku przez internet  Tylko do 14 marca możesz złożyć oświadczenie

„Oświadczenie to prosta i w porównaniu ze złożeniem wniosku niezwykle szybka forma ubiegania się o dopłaty bezpośrednie. Wystarczy minimum danych i jednostronicowy formularz, by uzyskać to samo, co od 15 marca będzie już wiązać się z koniecznością złożenia wniosku przez internet. Oświadczenie wystarczy wysłać pocztą lub przynieść je do siedziby biura powiatowego ARiMR. Złożenie do 14 marca przez uprawnionego rolnika oświadczenia, jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie płatności za 2018 r.” – przekonuje Adam Ślusarczyk, dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie.

Do złożenia oświadczenia uprawnionych jest w Małopolsce 85 tys. osób. Do 10 marca z tej możliwości skorzystało blisko 30 tys. osób. Najwięcej w  powiecie bocheńskim, brzeskim i gorlickim, najmniej w limanowskim i tatrzańskim.

Rokrocznie o dopłaty ubiega się w Małopolsce ok. 120 tys. rolników. Oświadczenie obejmuje wyłącznie małe gospodarstwa, o powierzchni do 10 ha, stąd w naszym regionie rekordowa w skali kraju liczba rolników, którzy mogą skorzystać z tego ułatwienia.

Formularz Oświadczenia dostępny jest na stronie internetowej www.arimr.gov.pl oraz w każdym biurze powiatowym ARiMR..

Przypomnijmy, że oświadczenie może złożyć rolnik, w którego gospodarstwie powierzchnia gruntów ornych wynosi mniej niż 10 ha i w 2017 roku ubiegał się o:

•          jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową lub
  •          płatność do owiec i kóz lub
  •          płatność niezwiązaną do tytoniu lub
  •          wypłatę pomocy na zalesianie lub
  •          przyznanie płatności ONW lub przyznanie premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej.