Młodzi naukowcy dumą powiatu chrzanowskiego

W sobotę, 30 marca 2019 r. w K134 Business Campus w Trzebini odbyły się VIII Odczyty Młodych Naukowców. Jest to cykliczna impreza popularnonaukowa, na której studenci Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci występują jako wykładowcy przedstawiając swoje zainteresowania naukowe w formie otwartej prelekcji dla dorosłej publiczności.

Młodzi naukowcy dumą powiatu chrzanowskiego

W tegorocznej prezentacji najlepszych prac dyplomowych studentów Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci swoje prace przedstawili Anna Ber, która mówiła na temat ciekawych zagadnień matematycznych, Amelia Gołąb opisująca działanie Tripoda – robota wielozadaniowego, także Marta Łatak z wykładem na temat budowy Układu Słonecznego. Prace z dziedziny psychologii przedstawiała Oliwia Maślanka mówiąca o tajnikach komunikacji niewerbalnej, a wykład na temat faktów i mitów katastrofy w Czarnobylu wygłosiła Amelia Maria Noworyta. Najmłodszy uczestnik Odczytów, 10-leni Mateusz Kubarek bardzo zainteresował publiczność swoim wykładem na temat tworzenia obiektów przestrzennych na drukarce 3D oraz wzbudził podziw zaprezentowaniem własnoręcznie zaprojektowanej i wydrukowanej podstawki pod telefon.

Dzięki zaangażowaniu się wielu osób i instytucji w zorganizowanie tego przedsięwzięcia - wszystko udało się znakomicie! Młodzi prelegenci zachwycili publiczność wiedzą i opanowaniem, a ich prelekcje były profesjonalnie przygotowane i przedstawione z pasją i werwą. Widoczne było, że publiczna prezentacja prac dyplomowych była dla studentów Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci źródłem radości i satysfakcji, a być może stanie się zachętą dla nich do podejmowania kolejnych edukacyjnych i badawczych wyzwań. Licznie zgromadzona publiczność z zaciekawieniem przysłuchiwała się prelekcjom, aby na końcu zadać młodym wykładowcom pytania dotyczące ich zainteresowań Po Odczytach, studenci z radością oglądali nagrody otrzymane od patronów honorowych wydarzenia tj. od pani Róży Thun – Posłanki do Parlamentu Europejskiego, Pana Marka Sowy – Posła na Sejm RP, pana Witolda Kozłowskiego - Marszałka Województwa Małopolskiego, pana Andrzeja Urygi – Starosty Chrzanowskiego, pana Roberta Maciaszka – Burmistrza Chrzanowa i pana Jarosława Okoczuka – Burmistrza Trzebini.

Organizatorem VIII Odczytów Młodych Naukowców była Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci, a współorganizatorem Grupa Aries z Trzebini.