Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Wspomnienia Chrzanowian we wzruszającym dokumencie, czyli projekt: "My '89"

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie brała udział w akcji „My’89” organizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, polegającej na zbieraniu pamiątek oraz nagrywaniu wspomnień związanych z wydarzeniami 1989 roku.

 

Wspomnienia Chrzanowian we wzruszającym dokumencie, czyli projekt: "My '89"

Kto realizował nagrania w ramach akcji "My '89" ?

W chrzanowskiej bibliotece projekt realizowali bibliotekarze razem z czytelnikami biblioteki i regionalistami. Zostały ogłoszone zbiórki fotografii, dokumentów, wspomnień. Zapraszaliśmy na na spotkanie otwarte organizowane w Bibliotece i spotkania indywidualne w Dziale Informacji Regionalnej. Każdy mógł się włączyć.

Bibliotekarze z Działu Informacji Regionalnej na co dzień współpracują z mieszkańcami Chrzanowa przy różnych projektach regionalnych, w tym od 2011 roku razem z mieszkańcami tworzą Cyfrowe Archiwum Ziemi Chrzanowskiej. To doświadczenie zaowocowało zaangażowaniem się mieszkańców w projekt My’89. Razem z bibliotekarzami czytelnicy poszukiwali dokumentów związanych z 1989 rokiem, zachęcali innych do włączenia się i podzielenia się wspomnieniami.

Czyje wspomnienia nagrywaliśmy? Każdy z mieszkańców mógł podzielić się swoimi wspomnieniami z 1989 roku. Nie zadawaliśmy pytań, nie sugerowaliśmy jakich informacji poszukujemy. Stąd do nas zgłosiła się blogerka modowa i zawodnicy drużyny piłkarskiej. 15 mieszkańców podzieliło się swoimi wspomnieniami. Z nagrań powstał 1,5 godzinny film, który jest efektem tego projektu. Byli to:

  •          Ana-Looka blogerka modowa, która w 1989r. miała 9 lat,
  •          Olga Nowicka, bibliotekarka, która w 1989r. rozpoczęła pracę w chrzanowskiej bibliotece,
  •          Stanisław Głowacz, Artur Spyra, Adam Obrok, Tadeusz Głowacz, Fryderyk Rozmus, zawodnicy LKS „Polonia Luszowice”, którzy 22 lipca 1989r. po raz ostatni zagrali mecz z tej okazji. Święto zostało zlikwidowane.
  •          Jarosław Kisiński, muzyk, lider zespołu Sztywny Pal Azji, który wtedy przemierzał kraj z trasą koncertową,
  •          Mariusz Paździora, historyk pochodzący z Chrzanowa, który od 1986r. na stałe mieszka w Danii,
  •          Grzegorz Wesołowski, absolwent Technikum Mechaniczno-Elektrycznego, który wtedy jeszcze nie mógł zagłosować.
  •          Janina Podgórska i Piotr Mankiewicz, mieszkańcy Chrzanowa, którzy pamiętali Chrzanów w 1989r.,
  •          Bronisław Piwczyk, członek PZPR, który startował w wyborach w 1989 roku,
  •          Jan Jarczyk, przewodniczący NZZ „Solidarność”.
  •          Czesław Kołodziejczyk, wiceprzewodniczący NZZ „Solidarność”.

 Link do filmu z realizacji projektu: https://youtu.be/AH7z0OPwCPM