Chrzanowskie laboratorium testujące koronawirusa doposażone [TV Powiat]

W ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej laboratorium do testów na koronawirusa w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie doposażono w sprzęt, który zwiększy moce przerobowe.

Fot. Na spotkaniu z wicemarszałkiem województwa Łukaszem Smółką oraz wicestarostą Bartłomiejem Gębalą obecni byli m.in. ordynatorzy oddziałów chrzanowskiego szpitala

Laboratorium uruchomiono 22 czerwca 2020 roku. Koszt sprzętu wyniósł prawie 260 tys. zł. Powiat przeznaczył na ten cel 160 tys. zł. Pozostałe środki przekazały gminy i sponsorzy.

Placówkę udało się doposażyć w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej - pakiet medyczny 1. Szpital Powiatowy w Chrzanowie otrzymał dofinansowanie w wysokości 2 607 541,82 zł, w tym: na dofinansowanie sprzętu medycznego do laboratorium COVID (m.in. komora laminarna) - 60 200,86 zł.

Natomiast w ramach umowy Małopolska Tarcza Antykryzysowa pakiet medyczny 2 chrzanowska lecznica uzyskała dofinansowanie w wysokości 1 960 000,00 zł, w tym na sprzęt medyczny dla laboratorium COVID (termocykler i ekstraktor) -   200 000,00 zł.

Obecnie materiał genetyczny do badań w kierunku SARS-CoV-2 dostarczany jest z następujących szpitali:

•         Kraków, Szpital w Prokocimiu (Dziecięcy)
  •         Kraków, im. Żeromskiego w Nowej Hucie
  •         Tarnów, Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza
  •         Limanowa, Szpital Powiatowy
  •         Wadowice, Szpital Powiatowy
  •         Oświęcim, Szpital Powiatowy
  •         Zakopane, Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny
  •         Zakopane, Szpital Chorób Płuc
  •         Zakopane, Powiatowy Szpital Rehabilitacyjny
  •         Zakopane, Powiatowy Szpital im. Chałubińskiego
  •         Radziszów, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Dziecięcy
  •         Jaroszowiec, Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji

Od przyszłego tygodnia będą dostarczane wymazy z kolejnego - Szpitala im. Dietla.  w Krakowie.

Średnio wykonywanych jest około 100  badań dziennie dla w/w szpitali.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów szpital jest w trakcie wprowadzenia formy sporządzania wyników z badań w kierunku SARS-CoV-2 również w języku angielskim i niemieckim – informuje Artur Baranowski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Chrzanowie.

Zobaczcie materiał TV Powiat: https://youtu.be/SJivUy_2Q0g?list=PLjp7bH247RxIKwmboLRrVUK0xO7DWQ-FM

Czy wiesz, że…

W chrzanowskim laboratorium dokonuje się szybkiego diagnozowania nie tylko COVID 19, ale także boreliozy czy świńskiej grypy.