Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Spotkanie z zabytkami w Trzebini

Zespół Pałacowo Parkowy w Młoszowej

Najstarsze zmianki o tym pochadzą z XVI wieku. Obiekt, wybudowany w stylu neogotyckim, składa się z części pałacowej oraz przyległej do niej kaplicy. Do chwili obecnej zachował się w kształcie nadanym mu podczas przebudowy na przełomie XVIII i XIX wieku. przez Kejetana Florkiewicza i jego syna Juliusza.
Pałac, położony na terenie 17-hektarowego parku ze starym drzewostanem, otoczony jest murem z basztą i Bastionem Belwederskim. W 1998r. Zespół Pałacowo Parkowy w Młoszowej stał się własnością Akademii Ekonomicznej im.K.Adamieckiego w Katowicach. W Ośrodku prowadzone jest kształcenie akademickie oraz odbywaja się konferencje i seminaria.

Dwór Zieleniewskich

Rodowodem sięga XIII wieku. Ostatnimi właścicielami byli Paulina i Marian Zieleniewscy, których nazwisko do dnia dzisiejszego pozostało w nazwie dworu. Dwór posiada wiele charakterystycznych cech dla staropolskich dworów, m.in.: łamany dach polski, oraz czterokolumnowy portyk od strony zajazdu.
Obecnie jest siedzibą instytucji kultury organizującej liczne koncerty, wystawy i spotkania z ciekawymi ludźmi. Dwór Zieleniewskich oferuje także pokoje gościnne o wysokim standardzie, a w stylowych piwnicach znajduje się resteuracja i kawiarnia.

Dwór Zieleniewskich

Sanktuarium Maryjne w Płokach

Powstała w początkach XIV stulecia. Słynie z cudownego obrazu Matki Boskiej nieznanego autora, który pochodzi z XV wieku. Sława obrazu płockiego spowodowała, że został on ukoronowany koronami papieskimi, a Sanktuarium odwiedzane jest przez licznych pielgrzymów.

Sankutarium Maryjne w Płokach

Sanktuarnium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa słynie z cudownej Figury Matki Bożej Fatimskiej umieszczonej w kaplicy. Szczególną uwagę w kościele zwracają barwne witraże, 35 – głosowe organy i widoczna z daleka wieża kościelna. Kościół i klasztor są otoczone rozległym parkiem, w którym znajduje się w kamiennej grocie figura Matki Bożej. W parku rozmieszczone są również stacje drogi krzyżowej. W klasztorze młodzi ludzie przygotowują się do życia kapłańskiego i zakonnego. Przy kościele znajduje się grobowiec Salwatorianów i pierwszy w Polsce Dom Rekolekcyjny dla osób świeckich. Do dobrej tradycji należy organizowanie w klasztorze księży Salwatorianów koncertów muzyki kameralnej.

Sanktuarnium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini