Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Edukacja ekologiczna

Starostwo Powiatowe w Chrzanowie po raz kolejny finansuje ze środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Karniowicach program pod nazwą „Edukacja ekologiczna oraz propagowanie działań proekologicznych i zasady zrównoważonego rozwoju”.

Edukacja ekologiczna

Widząc pszczołę czy trzmiela na kwiecie nie zdajemy sobie  na ogół sprawy z tego, że obserwujemy najdoskonalszy w naturze typ symbiozy, od której uzależnione są również efekty pracy w rolnictwie, ogrodnictwie i pszczelarstwie. Podczas zbierania pyłku i nektaru owady te wyświadczają nieocenione usługi roślinom dokonując krzyżowego zapylenia ich kwiatów, a  tym samym przyczyniają się do podtrzymania istnienia wielu gatunków roślin. Te wzajemne korzystne stosunki między roślinami i zapylającymi owadami ukształtowały się w ciągu milionów lat ewolucji świata roślin i zwierząt. Mając na uwadze ochronę bioróżnorodności  Starostwo Powiatowe w Chrzanowie po raz kolejny finansuje ze środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Karniowicach program pod nazwą „Edukacja ekologiczna oraz propagowanie działań proekologicznych i zasady zrównoważonego rozwoju”. Przedsięwzięcie ma na celu przybliżenie wiedzy na temat ekologii i umożliwi lepsze zrozumienie znaczenia pszczoły miodnej oraz innych owadów zapylających dla gospodarki człowieka i całej przyrody. W ramach  realizacji zadania dokonano już zakupu sprzętu pasiecznego i  paszy dla pszczół, zorganizowano szkolenie wyjazdowe do Pszczelej Woli i do Puław, podczas którego bartnicy naszego Powiatu uczestniczyli w wykładach na temat „Choroby pszczół” i „Ochrona bioróżnorodności – podkładanie matek pszczelich”. W sierpniu na terenie Skansenu w Wygiełzowie odbył się Powiatowy Konkurs Pasiek. Podczas tej plenerowej imprezy pszczelarze mieli okazję zaprezentować mieszkańcom Powiatu gospodarkę pasieczną oraz szeroką gamę produktów pszczelich. W ramach atrakcji dla najmłodszych przygotowano konkurs plastyczny „Pszczółka Maja i przyjaciele” Zadaniem dzieci było namalowanie obrazka związanego z ochroną środowiska. Zwycięzcą tegorocznego Powiatowego Konkursu Pasiek został pan Zbigniew Grudzień z Koła Babice. Kolejne miejsca zdobyli pan Mariusz Chudy z Koła Trzebinia i pan Bogdan Bigaj z Koła Libiąż.
Na miesiąc wrzesień organizatorzy zaplanowali szkolenie wyjazdowe do Kluczborka. Przewidziano również druk pszczelarskiego kalendarza, zakup fachowej literatury, drzew i krzewów miododajnych, które  nie tylko zwiększą efekt ekonomiczny pasiek, ale przyczynią się do  wzrostu zalesienia, co w dużej mierze wpłynie na poprawę zdrowia  mieszkańców powiatu oraz jego walory przyrodnicze.


Zobacz

- Wojewódzki Zarząd Pszczelarzy w Krakowie

Koło Pszczelarzy w Chrzanowie