Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Od przyszłego roku akademickiego studia wyższe także w Libiążu

10 lipca Powiat Chrzanowski podpisał aneks do porozumienia między AGH w Krakowie, a Miastem Jaworzno, Południowym Koncernem Węglowym S.A., na mocy którego współpraca naukowa, badawcza, dydaktyczna oraz edukacyjna rozszerzona zostaje na jego obszar.

Od przyszłego roku akademickiego studia wyższe także w Libiążu

Rozszerzenie to ma bardzo konkretny wymiar, bowiem począwszy od roku akademickiego 2007/2008 w Zespole Szkół w Libiążu zostaną uruchomione Niestacjonarne Studia Zawodowe na kierunku Górnictwo i Geologia oraz w zależności od potrzeb na kierunku Inżynieria Środowiska. 
Każdy z sygnatariuszy porozumienia wnosi znaczący wkład. Ze strony powiatu to nieodpłatne udostępnienie pomieszczeń dydaktycznych, poniesienie kosztów związanych z ich utrzymaniem i bieżącą obsługą administracyjną studentów.
PKW S.A zobowiązuje się do doposażenia sal dydaktycznych w niezbędny do prowadzenia zajęć sprzęt.
Z kolei AGH w Krakowie zapewni kadrę dydaktyczną. Na zasadzie wzajemności ma odbywać się korzystanie z zasobów bibliotecznych, posiadanej aparatury i wyposażenia.
Planowo zajęcia będą odbywać się w piątki po godz. 14, w soboty i niedziele dwa razy w miesiącu. Co ważne w przypadku rozwiązania porozumienia AGH zapewni studentom możliwość kontynuowania nauki w Krakowie. Mimo iż zdobywanie wykształcenia będzie odpłatne dla mieszkańców Powiatu Chrzanowskiego studia mogą okazać się tańsze niż w innym większym ośrodku akademickim ponieważ mniejsze będą koszty dojazdu i zakwaterowania.

  
Wicestarosta Adam Potocki, pełnomocnik odpowiedzialny za realizację warunków z ramienia Powiatu Chrzanowskiego zwrócił uwagę, że „podpisane porozumienie jest dobrym modelem współpracy ponadregionalnej - Chrzanów i Jaworzno leżą w różnych województwach – ale także współpracy między samorządem, biznesem i uczelnią wyższą, która to staje się niezbędna dla obopólnego rozwoju. To modelowy wręcz przykład partnerstwa publiczno - prywatnego”.  
Na pytanie - dlaczego właśnie kierunki związane z górnictwem zostały wybrane ? -  odpowiedział Pan Andrzej Szymkiewicz Prezes Zarządu PKW S.A. „ obecnie potrzeba nam 600 osób rocznie do pracy. Opracowaliśmy system zachęt dla uczącej się młodzieży, stypendia i możliwość dalszego kontynuowania nauki dla najlepszych. Wszystko po to, aby mieć wykwalifikowaną kadrę”.


Sygnatariusze porozumienia mają nadzieję, że absolwenci zasilą kadrę kopalń, zakładów górniczych funkcjonujących na ziemi jaworznickiej i chrzanowskiej, która z upływem czasu wykrusza się coraz bardziej. Zwrócono uwagę na postępującą specjalizację i wzrost kwalifikacji zawodowych wymaganych w górnictwie.
Każda ze stron spodziewa się wymiernych korzyści. „Wypromujemy uczelnię i jej osiągnięcia, doświadczenia w kraju i za granicą. Poszerzymy ofertę edukacyjną, dostosowując ją do zmian na rynku pracy. Wraz z Koncernem Węglowym i samorządami podejmiemy inicjatywy badawcze i dydaktyczne” – podkreślił prof. dr hab. Antoni Tajduś Rektor AGH.
Współpraca to nie tylko dydaktyka i tradycyjne wykłady. Studenci będą mogli nabyć praktyczne umiejętności tak cenione przez potencjalnych pracodawców odbywając praktyki, staże w jednostkach PKW S.A.
Pan Paweł Silbert Prezydent Miasta Jaworzna jest bardzo zadowolony z dotychczasowej współpracy z uczelnią i koncernem. Potwierdza, że wpływa ona pozytywnie na rozwój miasta.
Ufamy, że w Powiecie Chrzanowskim współpraca ta wzmocni jeszcze bardziej znaczenie powiatu jako ośrodka akademickiego, pozwoli większej liczbie absolwentów szkół średnich na zdobycie wyższego wykształcenia i zapewni dopływ wykształconej profesjonalne kadry dla chrzanowskich firm.

 

Zobacz galerię