Rozszerzenie to ma bardzo konkretny wymiar, bowiem począwszy od roku akademickiego 2007/2008 w Zespole Szkół w Libiążu zostaną uruchomione Niestacjonarne Studia Zawodowe na kierunku Górnictwo i Geologia oraz w zależności od potrzeb na kierunku Inżynieria Środowiska.
Każdy z sygnatariuszy porozumienia wnosi znaczący wkład. Ze strony powiatu to nieodpłatne udostępnienie pomieszczeń dydaktycznych, poniesienie kosztów związanych z ich utrzymaniem i bieżącą obsługą administracyjną studentów.
PKW S.A zobowiązuje się do doposażenia sal dydaktycznych w niezbędny do prowadzenia zajęć sprzęt.
Z kolei AGH w Krakowie zapewni kadrę dydaktyczną. Na zasadzie wzajemności ma odbywać się korzystanie z zasobów bibliotecznych, posiadanej aparatury i wyposażenia.
Planowo zajęcia będą odbywać się w piątki po godz. 14, w soboty i niedziele dwa razy w miesiącu. Co ważne w przypadku rozwiązania porozumienia AGH zapewni studentom możliwość kontynuowania nauki w Krakowie. Mimo iż zdobywanie wykształcenia będzie odpłatne dla mieszkańców Powiatu Chrzanowskiego studia mogą okazać się tańsze niż w innym większym ośrodku akademickim ponieważ mniejsze będą koszty dojazdu i zakwaterowania.
Wicestarosta Adam Potocki, pełnomocnik odpowiedzialny za realizację warunków z ramienia Powiatu Chrzanowskiego zwrócił uwagę, że „podpisane porozumienie jest dobrym modelem współpracy ponadregionalnej - Chrzanów i Jaworzno leżą w różnych województwach – ale także współpracy między samorządem, biznesem i uczelnią wyższą, która to staje się niezbędna dla obopólnego rozwoju. To modelowy wręcz przykład partnerstwa publiczno - prywatnego”.
Na pytanie - dlaczego właśnie kierunki związane z górnictwem zostały wybrane ? - odpowiedział Pan Andrzej Szymkiewicz Prezes Zarządu PKW S.A. „ obecnie potrzeba nam 600 osób rocznie do pracy. Opracowaliśmy system zachęt dla uczącej się młodzieży, stypendia i możliwość dalszego kontynuowania nauki dla najlepszych. Wszystko po to, aby mieć wykwalifikowaną kadrę”.
Sygnatariusze porozumienia mają nadzieję, że absolwenci zasilą kadrę kopalń, zakładów górniczych funkcjonujących na ziemi jaworznickiej i chrzanowskiej, która z upływem czasu wykrusza się coraz bardziej. Zwrócono uwagę na postępującą specjalizację i wzrost kwalifikacji zawodowych wymaganych w górnictwie.
Każda ze stron spodziewa się wymiernych korzyści. „Wypromujemy uczelnię i jej osiągnięcia, doświadczenia w kraju i za granicą. Poszerzymy ofertę edukacyjną, dostosowując ją do zmian na rynku pracy. Wraz z Koncernem Węglowym i samorządami podejmiemy inicjatywy badawcze i dydaktyczne” – podkreślił prof. dr hab. Antoni Tajduś Rektor AGH.
Współpraca to nie tylko dydaktyka i tradycyjne wykłady. Studenci będą mogli nabyć praktyczne umiejętności tak cenione przez potencjalnych pracodawców odbywając praktyki, staże w jednostkach PKW S.A.
Pan Paweł Silbert Prezydent Miasta Jaworzna jest bardzo zadowolony z dotychczasowej współpracy z uczelnią i koncernem. Potwierdza, że wpływa ona pozytywnie na rozwój miasta.
Ufamy, że w Powiecie Chrzanowskim współpraca ta wzmocni jeszcze bardziej znaczenie powiatu jako ośrodka akademickiego, pozwoli większej liczbie absolwentów szkół średnich na zdobycie wyższego wykształcenia i zapewni dopływ wykształconej profesjonalne kadry dla chrzanowskich firm.