Porozumienie podpisały: Ośrodki Pomocy Społecznej z Alwerni, Babic, Chrzanowa, Libiąża i Trzebini oraz Powiatowy Urząd Pracy w Chrzanowie, pełniący rolę Partnera Wiodącego, a także Partnerzy Wspierający: Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, Wydział Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzki w Krakowie, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.
Lidia Góralewicz, główny specjalista w Zespole Projektowym Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie
Znowelizowana Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która weszła w życie w lutym 2009 roku, narzuca podpisywanie podobnych umów wszystkim urzędom pracy. Tymczasem chrzanowski PUP wdrożył program na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej dużo wcześniej.
Lidia Góralewicz, główny specjalista w Zespole Projektowym Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie: - Pomysł pojawił się w sierpniu 2008 roku. Postanowiliśmy podjąć ścisłą współpracę z ośrodkami pomocy społecznej, które wtedy realizowały projekty systemowe finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Przewidywały one cykl działań mających na celu aktywizację społeczną wieloletnich Klientów OPS-ów, widniejących równocześnie w rejestrze bezrobotnych. Przeszli oni przez cykl rozmów z psychologiem, doradcą zawodowym, treningów motywacyjnych.
Zastanawialiście się, co będzie dalej z uczestnikami tych projektów?
- Owszem. Chcieliśmy im pomóc znaleźć pracę, albo zapewnić dodatkowe kursy służące podnoszeniu lub zmianie kwalifikacji. Tym bardziej, że osoby uczestniczące w projekcie były mocno zmotywowane i gotowe podjąć pracę. Pierwsze spotkania z pracownikami socjalnymi pokazały, że płaszczyzn współpracy jest znacznie więcej. Strony nie miały wątpliwości, że powinniśmy współdziałać. Podpisaliśmy więc porozumienie i powołaliśmy zespół koordynujący, składający się z pracowników PUP-u i OPS-ów.
Roczny harmonogram współpracy przewiduje między innymi wizyty studyjne pracowników socjalnych w chrzanowskim urzędzie pracy. Co wynika z pierwszych tego typu spotkań?
- Można śmiało stwierdzić, że to bardzo cenne spotkania. Dzięki wizytom w urzędzie pracy pracownicy socjalni poznali usługi i instrumenty rynku pracy, czyli całokształt działań podejmowanych dla skutecznego wprowadzenia osoby bezrobotnej na rynek pracy. Uzbrojeni w wiedzę mogą potem śmiało wskazywać swoim Klientom dalsze drogi aktywizacji zawodowej. Ponadto, wizyty służą poznaniu się pracowników PUP-u i OPS-ów. To świetna okazja do wymiany poglądów, doświadczeń i wzajemnej integracji.
Na kwiecień zaplanowaliście rewizyty.
- Wtedy do ośrodków pomocy społecznej udadzą się nasi pracownicy - pośrednicy i doradcy zawodowi. Podczas wizyty dowiedzą się więcej na temat ustawy o pomocy społecznej, form wsparcia dla Klientów OPS-ów i specyfiki pracy pracowników socjalnych. Dojdzie zapewne do dyskusji na temat sposobów wymiany informacji na temat naszych podopiecznych. Ośrodki pomocy społecznej lepiej niż my znają ich sytuację rodzinną, materialną i problemy, z którymi mierzyć się muszą na co dzień. My natomiast mamy lepszą wiedzę o zakresie ich predyspozycji zawodowych. Wymiana tych wiadomości wpłynie zapewne na poprawę jakości usług naszych instytucji.
Kolejnym punktem są warsztaty.
- W ich organizacji obiecał nas wesprzeć Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. Warsztaty mają posłużyć wypracowaniu skutecznego sposobu wymiany informacji, a także płaszczyzn współpracy, które być może zaowocują wspólnymi projektami na rzecz aktywizacji społeczno-zawodowej bezrobotnych. Musimy skorelować działania na rzecz naszych Klientów. Gramy przecież w jednej drużynie.