Lucyna Gut i Łukasz Bochenek, trzecioklasista Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół w Libiążu
Program koordynowany jest przez amerykański instytut edukacyjny Astronomical Research Institute i finansowany z grantu NASA - Near Earth Objects Observations Program. Polscy uczniowie pod kierunkiem swoich nauczycieli analizują obserwacje wykonane teleskopami ARI i posługując się specjalnym oprogramowaniem wynajdują ślady nieznanych planetoid.
W ubiegłym roku libiąska szkoła odniosła sukces udowadniając, że orbita jednej z planetoid nie zagraża kuli ziemskiej. Odkrycia dokonał Łukasz Bochenek, tegoroczny maturzysta i jego nauczycielka fizyki Lucyna Gut.
Łukasz jako jedyny z trzyosobowego zespołu badającego planetoidy dotrwał do finału prac.
- To bardzo sumienny, solidny i zdolny uczeń. Nie dał za wygraną, choć badania były żmudne. Przez półtora miesiąca Łukasz musiał codziennie analizować fotografie przesyłane przez amerykański Astronomical Research Institute, a potem sporządzać specjalne raporty i wysyłać je do Stanów – mówi Lucyna Gut, nauczycielka fizyki.
Za szczególne osiągnięcia w nauce i wytrwałość w poszukiwaniu Killer Planetoids Łukasz dostał pod koniec 2008 roku nagrodę Starosty Chrzanowskiego.
Do realizacji tegorocznej edycji projektu „EU-HOU” dopuszczono szkoły wcześniej sprawdzone. Wśród nich jest także Zespół Szkół w Libiążu.
- Łukasz nie zaangażuje się w prace badawcze, bo zdaje w tym roku maturę. Mam jednak nadzieję, że młodsi ucznoiwie pójdą w jego ślady– zaznacza Lucyna Gut, w zawodzie od 22 lat.
Rok 2009 jest Międzynarodowym Rokiem Astronomii.
(KR)