Fot. Koordynatorzy PAL: Anna Peszek (specjalista ds. promocji) i Arkadiusz Dudek
Pierwsza miała miejsce w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie 7 lipca.
- Była początkiem większej inicjatywy, jaką chcemy nawiązać w ramach projektu „Z pomocą rodzinie". Problemy nad którymi się pochylamy są o tyle delikatne i złożone, że nie sposób ogarnąć ich jednej instytucji. Stąd zrodził się pomysł by zainicjować spotkanie w szerszym gronie osób kompetentnych - wyjaśnia Anna Peszko, koordynator PAL i specjalista ds. promocji.
W debacie wzięli udział pracownicy socjalni z ośrodków pomocy społecznej, sądu, prokuratury i policji oraz członkowie stowarzyszeń i fundacji.
Zresztą, te instytucje i organizacje już wcześniej współpracowały z PCPR-em na tym polu. Dzięki pomocy OPS-ów czy policji powstała mapa problemów i zasobów społecznych. Dzięki nim poznajemy skalę ubóstwa w Powiecie Chrzanowskim, bezrobocia, długotrwałych chorób, rodzin niepełnych, problemu alkoholowego, alkoholizmu, przemocy, starości, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, ilość rodzin wymagających opieki.
- Źródło informacji jakim są mapy pozwoli nie tylko na kierowanie pomocy w obszary dotknięte problemem, ale również na działania profilaktyczne, które w dłuższej perspektywie dadzą skutek eliminowania tych zagrożeń - wyjaśnia Arkadiusz Dudek, koordynator PAL.
Mapy zasobów i problemów społecznych gromadzą informacje o przestrzennej dystrybucji zjawisk dezorganizacji społecznej. Opracowaniem map zajmują się najlepsi specjaliści w tej materii mający ogromnie doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach, wykorzystując nowoczesne oprogramowanie komputerowe. Koordynatorem zespołu badawczego jest doktor Dobroniega Trawkowska, pracownik Uniwersytetu Śląskiego.
Najnowszą inicjatywą projektu „ Z pomocą rodzinie" jest uruchomione przed kilkoma dniami mieszkanie chronione na osiedlu Północ w Chrzanowie. Przebywa w nim dwóch byłych wychowanków placówek opiekuńczo - wychowawczych. Pobyt w mieszkaniu jest okresem usamodzielnienia, wprowadzenia w dorosłość. Program wsparcia obejmuje także pomoc pracowników socjalnych, psychologów, doradców zawodowych oraz placówek instytucji pomocy społecznej. Powiat Chrzanowski pokrywa koszty związane z czynszem. Wychowankowie sami mają płacić za media.
(KR)