Fot. Wicestarosta Adam Potocki
Klaudia Remsak: - Zawirowania polityczne wpływają na pracę urzędników, a przez to, pośrednio, na obsługę klientów. W tej kadencji nie ma takich problemów.
Adam Potocki, Wicestarosta: - Polityczne wojny niewątpliwie przekładają się bezpośrednio na pracę urzędów i przygotowywanie strategii długofalowej. W tej kadencji radni i zarząd są zgodni. Dzięki współpracy zrealizowaliśmy wiele ważnych inwestycji. Mam na myśli zarówno przebudowę dróg, jak i tworzenie nowych placówek - Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Powiatowego Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny. Zakładanie jednostki organizacyjnej wymaga nie tylko przygotowania logistycznego, inwestycyjnego i organizacyjnego, ale przede wszystkim spokoju i porozumienia.
Powiat jest bardziej upolityczniony od gminy.
- Na pewno. Tu ciałem kolegialnym i decyzyjnym jest zarząd wybierany przez radnych. Stąd większe ryzyko politycznej burzy.
Najbliższe plany?
- 25 listopada uroczyście otwieramy wyremontowany budynek Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie. Będzie on połączony z sesją Rady Powiatu, podczas której zostaną przyznane tytuły „Zasłużony dla Powiatu". To również doskonała okazja na podsumowanie dziesięciu lat istnienia samorządu powiatowego.
To w tym roku. A w przyszłym?
- Planujemy uruchomienie Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej i otwarcie Powiatowego Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny. Przed nami również dalsze inwestycje podnoszące jakość usług w Szpitalu Powiatowym.
Będziemy także składać wnioski o dofinansowanie inwestycji (nie tylko drogowych). Dotąd mieliśmy stuprocentową skuteczność. Każdy wniosek inwestycyjny złożony przez Powiat Chrzanowski dostał dofinansowanie między innymi z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Jesteśmy na tym polu najlepsi w województwie małopolskim.
Niektórzy uważają, że powiat nie jest mieszkańcom potrzebny.
- Na pewno nie jest im tak bliski jak gmina. Jednak struktura pośrednia pomiędzy gminą a województwem musi istnieć, by realizować zadania ponadlokalne (przekraczające granice gmin, ale jeszcze nie na szczeblu wojewódzkim). Mowa o bezpieczeństwie, szkolnictwie ponadgimnazjalnym, geodezji, szpitalu. Moim zdaniem ustawodawca powinien jeszcze bardziej dociążyć powiat zadaniami. Jesteśmy na to przygotowani.
Rozmawiała Klaudia Remsak