Panie Alicja Molenda, Ewa Potocka i Lucyna Szubel dołączą do grona wyróżnionych: Stefana Rożnawskiego, ks. Stanisława Fijałka, Andrzeja Grabowskiego, Ś.P Leona Pytlika, Józefa Domagały, Piotra Ruska, dr hab. Jana Kozuba i Jerzego Styczyńskiego.
Tytuły zostaną przyznane 25 listopada podczas sesji Rady Powiatu Chrzanowskiego połączonej z uroczystym otwarciem Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie.
Wnioski o nadanie tytułu honorowego mają prawo składać organy samorządu terytorialnego, grupa radnych, stowarzyszenia oraz organizacje społeczne i zawodowe.
(KR)
Kim są zasłużone?
Alicja Molenda - jest założycielem i wydawcą lokalnego tygodnika ziemi chrzanowskiej „Przełom". To absolwentka filologii słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła także studia podyplomowe w zakresie prawa autorskiego, wydawniczego i prasowego w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej UJ w Krakowie.
W 1984 roku została asystentem w Instytucie Filologii Słowiańskiej UJ w Krakowie, a potem na wydziale filologii słowiańskiej Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie.
W 1990 roku zrezygnowała z kariery naukowej i założyła tygodnik ziemi chrzanowskiej „Przełom". Wydawnictwem samodzielnie kieruje od 1996 roku do dziś. W trzebińskiej redakcji praktyki odbyło ponad 40 studentów uczelni polskich i ponad stu stażystów z krajów Europy Wschodniej i Środkowej oraz Azji.
W latach 2001-2003 była wiceprezesem zarządu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych w Warszawie. Od 2006 roku jest pełnomocnikiem SGL ds. szkoleń. W tym roku została również ekspertem ds. prasy lokalnej Stowarzyszenia Wschodnioeuropejskiego Centrum Demokratyczne. W ramach programu Polska Pomoc finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych szkoli wydawców i dziennikarzy młodych niezależnych gazet lokalnych i regionalnych na Ukrainie, w Kirgistanie i Mołdawii. Od 2007 roku jest ekspertem ds. prasy lokalnej Towarzystwa Demokratycznego Wschód w Warszawie szkolącego dziennikarzy w Gruzji. Jest także członkiem Rady Programowej Polskiego Radia Kraków.
Wyróżnienia:
Wyróżnienie fundacji IDEE: w III edycji konkursu dla niezależnych gazet lokalnych w Polsce (1994 rok), nagroda główna dla niezależnej prasy lokalnej w kategorii tygodników (1999)
Tytuł Gazety Dziesięciolecia sygnowany przez Premiera Rządu i Ministra Kultury (2000)
Krakowska Nagroda Alianz w kategorii Media - Srebrna Nike (2005)
Ewa Potocka - jest dyrektorem Szpitala Powiatowego w Chrzanowie i lekarzem anestezjologiem. To absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Krakowie. Zdobyła specjalizację I st. z anestezjologii i II st. z medycyny ogólnej. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia.
Karierę zawodową rozpoczęła w 1976 roku stażem podyplomowym w Miejskim Szpitalu w Chrzanowie. Początkowo kierowała Międzyzakładową Przychodnią przy PKS w Chrzanowie i pracowała jako lekarz anestezjolog w szpitalu.
Od 1983 roku była lekarzem rejonowym Miejskiej Przychodni Rejonowej w Libiążu. Trzy lata później zorganizowała Wiejski Ośrodek Zdrowia w Gromcu, którym następnie zarządzała. W latach 1991-1998 kierowała Miejską Przychodnią Rejonową nr 1 w Chrzanowie. Od 1992 roku była również zastępcą dyrektora ds. lecznictwa Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chrzanowie. Od 1994 roku pracowała na stanowisku dyrektora ZOZ w Chrzanowie, któremu podlegał m.in. szpital i wszystkie przychodnie rejonowe w gminach: Babice, Chrzanów, Libiąż i Trzebinia.
Przeprowadziła oddziały ze starych budynków szpitala do nowej siedziby przy ul. Topolowej w Chrzanowie.
W latach 1998-2002 była radną Gminy Chrzanów.
Wyróżnienia:
Nagroda w wojewódzkim konkursie na najlepiej funkcjonujący wiejski ośrodek zdrowia (połowa lat 80.)
Nagroda „Menadżer roku w ochronie zdrowia" (2002)
Nagroda Ministerstwa Zdrowia „Zasłużony dla służby zdrowia" (2004)
Tytuł „Najlepszy Szpital" w narodowym rankingu szpitali zorganizowanym przez „Super Express" (2008)
I miejsce dla chrzanowskiego szpitala w konkursie Liderzy Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia
Certyfikat zarządzania jakością ISO 9001:2008 w zakresie udzielania świadczeń leczniczo-pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych.
Lucyna Szubel - jest współzałożycielką Grupy Twórczej Cumulus" w Chrzanowie. Laureatka ponad 40 konkursów literackich na poziomie ogólnopolskim i regionalnym. Jest chrzanowską poetką, autorką prozy poetyckiej, artykułów publicystyczno-kulturalnych i recenzenckich.
Debiutowała w 1967 roku. Ogłosiła drukiem setki wierszy i miniatur prozą w czasopismach krajowych i zagranicznych (USA, Australia, Kanada, Anglia, Szwajcaria). Wiersze dla dzieci wykorzystywane są w podręcznikach szkolnych dla szkół podstawowych. Całokształt twórczości służył wielokrotnie za temat prac magisterskich i doktorskich (Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Śląski). Jej poetycki wizerunek znalazł się w „Księdze Myśli Ludzi Wielkiego Serca i Talentu" (Warszawa 2003).
Jej wiersze można usłyszeć w Polskim Radiu: Kraków, Katowice, Warszawa. Scenariusz „Jasełek" jej autorstwa był kilkakrotnie wykorzystywany do przedstawień w kraju i za granicą (Detroit). Wydała 18 zbiorów poetyckich. Jej wiersze publikowano w 48 antologiach. Opracowała i opatrzyła wstępem 18 zbiorów poetyckich.
Jest prezesem Grupy Literackiej Gronie w Żywcu i współzałożycielem Grupy Poetyckiej Słowo w Katowicach, członkiem Społecznej Rady Kultury w Chrzanowie i Stowarzyszenia Autorów Polskich w Warszawie.
Wyróżnienia
Dyplom honorowy Ministra Kultury z okazji 20-lecia pracy literackiej i działalności kulturotwórczej (1987)
Nagroda Specjalna i List Gratulacyjny Ministra Kultury z okazji 40-lecia pracy literackiej i działalności kulturalnej (2007)
Medale za Zasługi dla Chrzanowa i Ziemi Chrzanowskiej
Medale za Zasługi dla Żywca i Bielska Białej
Tytuł Zasłużonego Działacza Kultury