Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Chrzanowska lekarka pośród 90 zasłużonych dla PCK

Z okazji 90-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża Zarząd Główny PCK uhonorował 90 Polaków wyróżnieniem w postaci imiennie oznaczonych dębów. Pośród 90 zasłużonych jest nieżyjąca już chrzanowska lekarka Elżbieta Głuska.

Chrzanowska lekarka pośród 90 zasłużonych dla PCK

- To postać charyzmatyczna, którą znało i podziwiało wielu mieszkańców naszego Powiatu. Dlatego samorząd Powiatu Chrzanowskiego z radością przystał na propozycję posadzenia dębu. Niech to drzewo upamiętnia wspaniałego człowieka - lekarza, który służył swojemu bliźniemu będącemu w potrzebie; osoby , która może być wzorem dla innych - mówił podczas uroczystego sadzenia symbolicznego drzewa Starosta Janusz Szczęśniak.
Dąb posadzono obok Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie 25 listopada podczas obchodów związanych z uroczystym otwarciem tej szkoły.
(KR)

 

Kim była dr Elżbieta Głuska?
Elżbiega Głuska urodziła się 16 listopada 1898 roku w Kijowie. Dyplom doktora medycyny uzyskała na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w 1927 roku. Doświadczenie zawodowe jako lekarz okulista zdobywała w przychodniach   szpitalach Poczajowa i Krzemieńca. W 1930 roku została ordynatorem szpitala św. Błażeja w Olkuszu. Pracowała także w Zakładzie Leczniczo-Wychowawczym w Częstochowie.
Do Chrzanowa dr Głuska przeniosła się w 1933 roku i od tamtej pory jej losy były związane z naszym miastem. Swoją pracę społeczną rozpoczęła już w czasie wojny. Osobista tragedia (uwięzienie męża w obozie koncentracyjnym) sprawiła, że dr Gluska zaczęła organizować pomoc dla więźniów. Przesyłała paczki z żywnością i lekami nie tylko dla swojego męża, ale także dla innych więźniów wielu obozów koncentracyjnych. Zaopatrywała w miarę swoich możliwości walczących w Powstanie Warszawskim w leki i środki opatrunkowe. Działalność tę musiała godzić z obowiązkami matki samotnie wychowującej dwóch synów. Bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej w swoim gabinecie udzielała bezpłatnie porad lekarskich wielu ludziom. Pomagała nie tylko mieszkańcom Chrzanowa, ale także powracającym z obozów koncentracyjnych jeńcom różnych narodowości, uchodźcom, którzy w drodze do domu przechodzili przez Chrzanów. Potrzebujących i chorych dr Głuska codziennie przyjmowała i opatrywała, starając się także zabezpieczyć ich w niezbędne leki i artykuły sanitarne.
W 1945 roku zaangażowała się w działalność PCK najpierw jako pomocnik, potem członek Zarządu, a następnie Wiceprezes PCK w Chrzanowie. Za jej kadencji prężnie działała Stacja Opieki nad Uchodźcami z Rzeszy, z punktami: sanitarno-odżywczym, sanitarno-dezynsekcyjnym, kuchnią ludową i domem noclegowym. Równocześnie dr Głuska organizowała i prowadziła kursy szkoleniowe dla młodszych pielęgniarek, w trakcie których przeszkolono 120 osób.
Niekwestionowany jest także jej udział w tworzeniu Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Garncarskiej w Chrzanowie, oddziału Ligi Kobiet i Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Od 1945 roku nieprzerwanie od 1984 roku była lekarzem w Zespole Opieki Zdrowotnej i kierownikiem Poradni Okulistycznej. Do końca sowich dni zawodowo i społecznie angażowała się i poświęcała dla dobra innych.
Zmarła w 1986 roku w Warszawie. Pochowano ją z mężem na cmentarzu parafialnym w Chrzanowie.
Za swoją pracę otrzymała wiele odznaczeń, m.in. Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Odznakę za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia.