Konferencja inauguracyjna projektu „Z pomocą rodzinie" odbyła się 11 maja w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie
Beneficjentami projektu „Z pomocą rodzinie" są osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej z I lub II stopniem niepełnosprawności, młodzież realizująca Indywidualny Program Usamodzielniania oraz rodziny niewydolne w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, którym odebrano już dzieci lub te, którym to zagraża.
- Identyfikacja beneficjentów nie jest przypadkowa. Wyznaczamy ich na podstawie map problemów społecznych opracowanych w ramach projektu w 2009 roku - zaznacza Anna Peszko, specjalista ds. promocji projektu.
Arkadiusz Dudek z PCPR zapewnia, że lista beneficjentów nie jest jeszcze zamknięta.
Projekt przewidziany jest na lata 2010-2012. Realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Pracownicy chrzanowskiego PCPR-u planują sfinansowanie badań profilaktycznych dla beneficjentów (ich celem jest określenie możliwości wykonywania pracy i uczestnictwa w szkoleniach).
Dla niepełnosprawnych będą organizowane turnusy rehabilitacyjne, dla rodziców różnorakie treningi (z psychologiem, doradcą zawodowym, kursy zawodowe w urzędzie pracy).
Przewidziano także cykl spotkań specjalistów z niesforną młodzieżą, która dowie się jak nie być agresywnym i jak radzić sobie z problemami osobistymi.
Dodatkowo eksperci będą spotykać się ze społecznością lokalną i poruszać tematy z zakresu komunikacji w rodzinie, rozwoju dzieci, zdrowego stylu życia, domowej rehabilitacji oraz praw i możliwości osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin.
W ramach programu będą organizowane integracyjne pikniki i festyny z cyklu „Dni Rodzicielstwa Zastępczego" czy „Dni Osoby Niepełnosprawnej", utrzymywane będzie mieszkanie chronione i uruchomione zostanie drugie takie lokum w powiecie chrzanowskim.
(KR)
Główne cele projektu „Z pomocą rodzinie"
Zwiększenie kompetencji w zakresie umiejętności wychowawczych i rodzinnych
Przywrócenie właściwych relacji rodzinnych
Wzrost kompetencji społecznych i zawodowych
Zwiększenie świadomości własnych predyspozycji społecznych i zawodowych
Czy wiesz, że...
Koszt projektu wynosi 1,6 mln zł (85 proc. tej sumy pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego, 15 proc. z budżetu województwa małopolskiego).