Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Pamiętają o bohaterach

Wzruszający i wyjątkowy spektakl na cześć ofiar zbrodni katyńskiej przygotowali uczniowie I LO w Chrzanowie. Oglądali go kombatanci, samorządowcy powiatowi, dyrektorzy szkół i nauczyciele.

Pamiętają o bohaterach

Występ uczniów I LO w Chrzanowie

 

12 maja w chrzanowskim starostwie odbyła się sesja naukowa z okazji 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej i 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Przeprowadziła ją młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie.
W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele Wojewódzkiego Zarządu Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Krakowie, Związków Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z Chrzanowa, Trzebini , Libiąża, Alwerni i Babic, członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK Chrzanów, i Związku Inwalidów Wojennych RP w Chrzanowie oraz władze powiatu, dyrektorzy szkół i nauczyciele.
„Ciśnie się do światła niby warstwy skóry/Tłok patrzących twarzy spod ruszonej darni/Spoglądają jedna zza drugiej - do góry/Ale nie ma ruin. To nie gród wymarły" - uczniowie chrzanowskiego I LO śpiewali „Balladę katyńską" Jacka Kaczmarskiego, czytali listy do rodzin pomordowanych w Katyniu oficerów oraz przytoczyli przemówienie, jakie miał wygłosić tragicznie zmarły prezydent RP Lech Kaczyński podczas uroczystości rocznicowych w Lesie Katyńskim 10 kwietnia 2010 roku.

 

  

 

Odznaczeni za utrwalanie pamięci walk niepodległościowych


- W czasach PRL-u o Katyniu nic nie mówiono, a o działalności Państwa Podziemnego i jego Armii Krajowej milczano. Od kilku lat chrzanowskie starostwo prowadzi sesje naukowe poświęcone historii Ruchu Oporu w Polsce i na ziemi chrzanowskiej. Nasz Związek Kombatancki i Związek Inwalidów Wojennych RP, włączając się w tę akcję, realizuje jedno z podstawowych zadań statutowych. Popularyzujemy i utrwalamy w pamięci, w tym młodzieży, dzieje walk niepodległościowych. Przyczyniamy się tym samym do wychowywania młodzieży w duchu patriotyzmu i obywatelskiego oddania ojczyźnie - mówił Zbigniew Ptasiński, wiceprezes Zarządu Miejskiego Związku Kombatantów RP i BWP w Chrzanowie podczas sesji naukowej w starostwie.
Za popularyzację i utrwalanie w pamięci walk niepodległościowych odznaczono Eugeniusza Rejdycha, Wiktora Posadzkiego, Zygmunta Bębenka i ks. prałata Stanisława Gałuszkę - proboszcza rezydenta parafii p.w. św. Piotra i Pawła w Trzebini (ksiądz był nieobecny, medal odebrała trzebińska radna Małgorzata Bigaj - dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie). Medale wręczył przedstawiciel Wojewódzkiego Zarządu Związku Kombatantów RP w Krakowie Franciszek Kubala. W imieniu odznaczonych podziękował Zygumunt Bębenek, prezes Zarządu Związku Inwalidów Wojennych RP i Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Chrzanowie.

(KR)