Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Komunikat dla mieszkańców

Informujemy mieszkańców Powiatu Chrzanowskiego, że w związku z zagrożeniem powodziowym, należy dzwonić do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie tel. 32: 625 00 00, 625 83 50.

Komunikat dla mieszkańców

Jeśli twój dom zagrożony jest podtopieniem, widzisz gromadzącą się wodą, przerwane zabezpieczenie przeciwpowodziowe lub chcesz uzyskać informację o stanie dróg dzwoń pod podane wyżej numery.


Pozostałe informacje związane z zagrożeniem powodziowym

 

 

Komunikat ZKKM

W związku z lokalnymi podtopieniami z dniem 18.05.2010 r. ulegają zmianie trasy przejazdy następujących autobusów:


Linia „K" - za Zabierzowem autobusy pojadą drogą 774 zgodnie z wytyczonym przez policję objazdem
Linia 325 - kurs autobusu 14:09 nie będzie obsługiwał Mętkowa
Linia 336 - kursy autobusu zostają skrócone do przystanku Libiąż Bębenki
Linia 339 i 340 wykonywane będą z pominięciem przystanków Beskidzka i Budzowy Skrzyżowanie.

 

Komunikat Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego


Podtopienia występują praktycznie na wszystkich gminach i powiatach na terenie Województwa Małopolskiego. Trwają całodobowe dyżury pracowników Małopolskiego Zakładu Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz całodobowe dyżury w magazynach przeciwpowodziowych. Do chwili obecnej wydano około 820 tys. sztuk worków na piasek.
W wyniku powodzi do dnia dzisiejszego (19 maja) zostały przerwane lub uszkodzone obwałowania na ośmiu odcinkach:
• Rzeka Uszwica w miejsc. Szczurowa Gmina Szczurowa powiat brzeski
• Rzeka Uszwica w rejonie pompowni Kwików Gmina Szczurowa powiat brzeski
• Rzeka Stradomka w miejsc. Łapanów Gmina Łapanów powiat bocheński
• Rzeka Skawinka w miejsc. Radziszów Gmina Skawina powiat krakowski
• Potok Dankówka w miejsc. Jawiszowice Gmina Brzeszcze powiat oświęcimski
• Rzeka Upust w miejsc. Zabrnie Gmina Szczucin powiat dąbrowski
• Rzeka Ulga w miejsc. Rzezawa Gmina Rzezawa powiat bocheński
• Potok Zygodówka w miejsc. Woźniki Gmina Tomice powiat wadowicki
• Rzeka Wisła w miejsc. Piotrowice Gmina Koszyce powiat proszowicki
• Potok Breńka w miejsc. Podborze Gmina Olesno powiat dąbrowski
• Rzeka Wisła w miejsc. Kraków - Nowa Huta w rejonie ul. Na Zakolu - uszkodzony wał kanału portowego, Wojewódzka Baza Przeciwpowodziowa została podtopiona.
Ponadto prawy wał potoku Gróbka w miejscowości Krzeczów (powiat bocheński), poniżej mostu Krzeczkowskiego, został rozkopany przez Gminny Sztab Antykryzysowy (przekop szerokości 0,5m i głębokości 2,0m) celem spuszczenia wody z zawala, aby ratować życie i mienie ludzi. Przekop został zabezpieczony workami z piaskiem.
Ze względu na długo utrzymujący się wysoki stan wód na rzekach i potokach Województwa Małopolskiego nastąpiły liczne przesiąki w obwałowaniach oraz w śluzach wałowych na terenie całego województwa. Są one na bieżąco zabezpieczane workami z piaskiem przez odpowiednie służby.
W wyniku podtopienia spowodowanego przerwaniem wału w dalszym ciągu nie działa przepompownia melioracyjna w Jawiszowicach. Ze względu na przerwanie prawego wału rzeki Uszwicy została wyłączona pompownia w Natkowie i Woli Rogowskiej.
Wciąż utrzymuje się duży napływ wody na przepompownie w Niedarach gmina Drwinia powiat bocheński, w Gromcu gmina Libiąż powiat Chrzanowski, w Kwikowie gmina Szczurowa powiat brzeski oraz w Radwanie gmina Szczucin powiat dąbrowski (ze względu na punktowe przelanie wody przez lewy wał potoku Nieczajka - miejsce to zostało już zabezpieczone workami z piaskiem).
Podtopienia występują praktycznie na wszystkich gminach i powiatach na terenie Województwa Małopolskiego. Podtopione są zabudowania mieszkalne i gospodarcze jak i obiekty infrastruktury technicznej (drogi, mosty, kanalizacja). Obecnie alarm powodziowy ogłoszony został na terenie 80 gmin.
W dalszym ciągu trwają całodobowe dyżury pracowników funkcyjnych oraz całodobowe dyżury w magazynach przeciwpowodziowych. Do chwili obecnej wydano około 820 tys. szt. worków na piasek. Cały personel techniczny MZMiUW bierze udział w akcji przeciwpowodziowej. W dyspozycji magazynowej pozostaje jeszcze około 350 tys. worków oraz 3 szt. pompy typu CALPEDA (1 pompa typu Calpeda zarezerwowana jest do dyspozycji Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Tarnowie).
Zgodnie z ustaleniami do dyspozycji Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie znajduje się 66 szt. łodzi ratunkowych. W dniu 18 maja wydano 7 szt. łodzi (5 szt. dla Brzeszcz, 2 szt. dla Bochni). Dodatkowo skierowano 2 szt. agregatów pompowych z Państwowej Straży Pożarnej na przepompownie Zabrnie II w celu dodatkowego zwiększenia wydajności pompowni. W dniu 18 maja skierowano trzecią pompę w celu zwiększenia wydajności pompowni Zabrnie II. W nocy z dnia 17 na 18 maja zakończono montaż ścianek mobilnego systemu przeciwpowodziowego na lewym i prawym wale przeciwpowodziowym rzeki Wisły w rejonie Starego Miasta w Krakowie.
Działania podjęte przez MZMiUW w Krakowie:
1. W dniu 18 maja wydano 7 szt. łodzi (5 szt. dla Brzeszcz, 2 szt. dla Bochni).
2. Do dnia 18 maja wydano w sumie ok. 820 tyś worków na piasek (łącznie z nowo zakupionymi w dniu 18 maja) oraz 20 szt. agregatów pompowych dużej wydajności.
3. W dniu 18 maja dostarczono dodatkowo zakupionych 150 tyś. worków celem uzupełnienia zapasów. 50 tyś worków zostało przekazanych na bazę przeciwpowodziową w Bochni, 50 tyś dla straży pożarnej w Krakowie, natomiast pozostałe 50 tyś worków pozostało na bazie przeciwpowodziowej w Krakowie.
4. W dniu 18 i 19 maja zamówiono kolejne 400 tyś worków z terminem dostawy na 19 maja (pierwszy transport ze 100 tyś worków ma się pojawić ok. 11:00, kolejny z 200 tyś. worków ok. 15:00 i ostatni ok. 18:00) do Komendy Straży Pożarnej na ul. Zarzecze 106.