Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Zmiana siedziby sierszańskiego liceum jedyną szansą na uratowanie

Klaudia Remsak: - 27 stycznia trafi pod obrady Rady Powiatu Chrzanowskiego projekt uchwały w sprawie włączenia I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w Sierszy do Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini. Zmiana siedziby liceum jest koniecznością?
Starosta Adam Potocki: - Przeniesienie liceum do zespołu szkół z zachowaniem jego pełnej tożsamości to jedyna szansa na uratowanie placówki i ustabilizowanie naboru. Decyzja jest trudna, bo szkoła w Sierszy ma 65-letnią tradycję i dobre wyniki nauczania, ale niestety wybiera ją coraz mniej osób.

Zmiana siedziby sierszańskiego liceum jedyną szansą na uratowanie

Starosta Adam Potocki

 

 

 

Nie możemy chować głowy w piasek i doprowadzić do tego, by za kilka lat budynek świecił pustkami. Rodzi się coraz mniej dzieci, a to nie rokuje zwiększenia liczby uczniów w przyszłości. Niepodjęcie decyzji oznaczałoby więc przyzwolenie na samoistne wygaśnięcie placówki, do czego nie możemy dopuścić. Wie o tym także Rada Pedagogiczna tej szkoły, która już w 2010 roku uznała, że zmiana lokalizacji jest jedynym właściwym sposobem utrzymania szkoły.

 

Włączenie nie oznacza likwidacji?
- Nie likwidujemy tej szkoły, a dajemy jej szansę na rozwój. Lepszy dojazd i baza sportowa (we wrześniu zostanie otwarta hala sportowa przy ZSECh) mogą przełożyć się na zwiększenie naboru, a ten z kolei będzie szansą na etat dla nauczycieli.

 

Nauczyciele obawiają się, że po włączeniu liceum do zespołu oni stracą pracę.
- Większe prawdopodobieństwo utraty zatrudnienia wystąpi z chwilą, gdy liceum nie zostanie włączone do zespołu szkół, a nabór będzie jeszcze słabszy niż dotychczas. Wtedy rzeczywiście pracę mogą stracić wszyscy nauczyciele I LO. Niektórzy stracili już etaty wcześniej, bo liczba uczniów w Sierszy maleje lawinowo od 2006 roku.

 

Władze powiatu konsultowały już projekt uchwały w sprawie włączenia szkoły z Radą Osiedla Siersza i Radą Pedagogiczną I LO. A kolejne spotkania?
- 11 stycznia odbyło się zebranie z Radą Pedagogiczną I LO, 13 stycznia z gronem nauczycielskim ZSECh, a na 17 stycznia zaplanowano rozmowę z uczniami I LO.

 

Podczas spotkania z Radą Osiedla Siersza jej członkowie pytali, czy liceum w Sierszy jest słabsze od pozostałych w powiecie chrzanowskim. Pan kategorycznie zaprzeczył.
- Nie chcemy włączenia liceum do zespołu szkół z uwagi na jego poziom nauczania, bo ten nie odbiega od poziomu innych liceów, których organem prowadzącym jest powiat chrzanowski. Dowodem tego 90-procentowa zdawalność egzaminu maturalnego w sierszańskim ogólniaku. Problemem nie jest więc jakość nauczania, ale brak uczniów.

 

Jeśli radni powiatowi przegłosują uchwałę w sprawie włączenia I LO do ZSECh, liceum w nowej siedzibie zacznie funkcjonować od września 2011 roku.
- Termin nie jest przypadkowy. Chcemy, by do tego czasu tegoroczni maturzyści w spokoju mogli przygotować się do egzaminu dojrzałości. Pomogą im w tym dotychczasowi nauczyciele.
Do nowej siedziby szkoły przejdą więc klasy: pierwsza i dwie drugie.

 

Powiat nie chce sprzedać budynku liceum w Sierszy. Jaka będzie zatem jego przyszłość?
- Zarząd powiatu zamierza obiekt zagospodarować. Trwają rozmowy z instytucjami zainteresowanymi wynajmem budynku. Ewentualne rozwiązania będziemy konsultować z Radą Osiedla Siersza.
Rozmawiała Klaudia Remsak

 

Czy wiesz, że...
W I LO w Trzebini uczy się obecnie 119 uczniów (w roku 1999/2000 było ich 545).