Godz. 7.30, sześć zespołów Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu chrzanowskiego, jeden zespół OSP Wadowice, jeden zastęp JRG Chrzanów, 2 patrole Policji oraz Zespół Ratownictwa Medycznego Pogotowia Ratunkowego w Chrzanowie zgromadziły się pod remizą OSP Dulowa.
Po dokonaniu rejestracji uczestników nastąpiło przypomnienie regulaminu oraz omówienie podstawowych zasad i celu manewrów. Od godziny 8.00 do 9.00 przeprowadzone zostało krótkie szkolenie przypominające obsługę podstawowego sprzętu ratowniczego oraz obowiązujących standardów. Funkcjonariusze Policji przypomnieli przepisy dotyczące poruszania się pojazdami uprzywilejowanymi oraz skontrolowali dokumenty i stan trzeźwości kierowców.
Kilka minut po godzinie 9.00 pierwszy zastęp z OSP Dulowa dostał drogą radiową zgłoszenie o wypadku, który miał miejsce na drodze łączącej Karniowice z Młoszową (ul. Spacerowa). Ratownicy ruszyli na miejsce. Pełniący funkcję dyspozytora CPR asp. Maciej Kurnik zadysponował na miejsce zdarzenia Policję, Pogotowie Ratunkowe i zastęp OSP Luszowice. Niestety z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych ratownicy nie mogli dotrzeć do miejsca zdarzenia samochodami. Śliska nawierzchnia i miejsce wypadku nie pozwoliły na to. Pojazdy ratownicze pozostawili w pobliżu „karniowickiego kurhanu" i udali się pieszo do poszkodowanych. Na miejscu okazało się, ze dwa pojazdy osobowe prawdopodobnie wpadły w poślizg i uderzyły grupę 31 uczniów. Kierowcy nie byli wstanie wydostać się własnymi siłami z pojazdów natomiast młodzież z licznymi obrażeniami znajdowała się w pobliżu pojazdu. Ratownicy przybyli na miejsce poprosili o zadysponowanie kolejnych sił i środków na miejsce zdarzenia w celu udzielenia pomocy osobom poszkodowanym.
Na miejsce sukcesywnie dojeżdżały kolejne zastępy: OSP Chrzanów i JRG Chrzanów, których zadaniem było zbudowanie na miejscu zdarzenia punktu medycznego do przyjmowania poszkodowanych oraz OSP Alwernia, OSP Płaza, OSP Pogorzyce, OSP Wadowice i OSP Grojec, których zadaniem było zabezpieczenie poszkodowanych i ewakuowanie ich z miejsca zdarzenia do punktu medycznego. Cały teren zabezpieczony był przez funkcjonariuszy Policji, natomiast Zespół Ratownictwa Medycznego zajął się segregacją medyczną na miejscu zdarzenia.
Manewry trwały około 2 godzin i cel który postawili sobie organizatorzy został osiągnięty. Przede wszystkim manewry pokazały, że tego typu zdarzenie nadal jest dla nas ratowników dużym wyzwaniem i należy stale je ćwiczyć aby osiągnąć pełny sukces. Na uwagę zasługuje fakt, że ekipy ratownicze składały się z samych ochotników, w ćwiczeniach brał udział tylko jeden 4 osobowy zastęp z PSP. Pierwszy raz w tego typu ćwiczeniach wzięło udział Pogotowie Ratunkowe, które tym razem spisało się na medal jednak ratownicy pogotowia musieli sami pokryć sobie koszty udziału i poświecić na ćwiczenia swój wolny dzień.
St. ogn. Stefan Skrzydlewski urodził się 25 marca 1934 r. W chrzanowskiej zawodowej straży pożarnej służył 35 lat, od 1 czerwca 1958 r. do 30 września 1993 r. Po reaktywacji w 1997 r. jednostki OSP Chrzanów został jej naczelnikiem. Stefan Skrzydlewski był nauczycielem i wychowawcą wielu strażaków. Stał na czele drużyny ratownictwa medycznego. Zmarł 5 kwietnia 2010 roku.
Organizatorzy czyli Ochotnicza Straż Pożarna w Chrzanowie i Ochotnicza Straż Pożarna w Dulowej składają serdeczne podziękowania młodzieży, która brała udział w manewrach jako pozoranci, Komendzie Powiatowej Policji w Chrzanowie za profesjonalne zabezpieczenie terenu działań ratowników oraz Komendzie Powiatowej PSP w Chrzanowie, która udostępniła na czas manewrów kanał radiowy wraz z pojazdem do przewozu pozorantów. Serdeczne podziękowania składamy również dla Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie, która użyczyła na czas manewrów sprzęt niezbędny do pozoracji pozorantów oraz wspólnie z Komenda Powiatową PSP w Chrzanowie objęła patronat nad tegorocznymi manewrami.
Opracował: Grzegorz Michalczyk Foto: Dariusz Kwiatkowski