Pierwotnie rywalizowały ze sobą naprzemiennie, co drugi rok, chóry męskie i mieszane – nigdy nie spotykając się ze sobą na jednym przeglądzie. Siedem lat temu postanowiono połączyć wszystkie możliwe formy śpiewu chóralnego w jeden konkursowy organizm.
W tegorocznej edycji przeglądu swoją pieśnią postanowiło podzielić się osiem chórów. Konkursowe prezentacje oceniało jury w składzie: prof. dr hab. Iwona Wiśniewska – Salamon – muzyk, dyrygent Chóru Kameralnego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie ( chór w ubiegłym roku zdobył w Chrzanowie Grand Prixe), Irena Hydel – muzyk, dyrygent Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie oraz Andrzej Sapiński – muzyk, dyrygent Chóru Męskiego „Żaby”.
Zanim jednak sala teatralna wypełniła się pieśnią chóralną, prof. Iwona Wiśniewska-Salamon wygłosiła niezwykle interesujący wykład pt.
” Problematyka techniki wokalnej, czyli psychofizjologia powstawania głosu ludzkiego”. Trudne i zawiłe terminy z zakresu śpiewu i psychofizjologii głosu pani profesor podała w sposób bardzo przystępny. Wykorzystała przy tym swoje duże poczucie humoru i wspaniały sopran, angażując do współpracy całą salę.
Najwyżej jury oceniło prezentacje najmłodszych chórzystów. Grand Prixe przyznano Chórowi Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie pod batutą Joanny Gutowskiej Kuźmicz – absolwentki Akademii Muzycznej w Łodzi, a także chrzanowskiej Szkoły Muzycznej I – go stopnia.
- W 2003 roku rozlepiliśmy plakaty na uczelni, że powstaje chór. Z licznej rzeszy chętnych wyłoniliśmy pięćdziesięcioosobową grupę zapaleńców, która śpiewa do dziś, koncertując w Polsce i poza jej granicami – opowiada Joanna Gutowska-Kuźmicz.
W kategorii młodzieżowej drugie miejsce wręczono Chórowi Domu Kultury w Kozach, którym dyrygowała Anna Czaplińska- Syjota. Chór śpiewa od marca 2009 roku zróżnicowane muzycznie utwory a capella – pieśni sakralne, świeckie, ludowe oraz w stylu gospel. Do Chrzanowa przyjechał po raz pierwszy.
Trzecią nagrodą w tej kategorii uhonorowano Chór Kameralny „Getsemani” z Jaworzna pod dyrekcją Grażyny Prokop. Chór powstał w 2003 roku przy parafii św. Barbary w Jaworznie. Wykonuje głównie pieśni sakralne, ale obecnie nie stroni również od repertuaru świeckiego.
W kategorii dorosłych jury nie przyznało pierwszych i drugich miejsc, tylko trzy trzecie nagrody. Wśród wyróżnionych znalazło się Krakowskie Towarzystwo Śpiewackie „Echo”, którym dyrygował Zbigniew Huptyś. Na przestrzeni 92 lat istnienia, chór nierozerwalnie związany jest z Królewskim Stołecznym Miastem Kraków. Koncertuje w kraju i za granicą, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Kolejnym nagrodzonym był Chór Mieszany „Milenium” z Trzebini pod batutą Wasyla Stefaniuka. Chór powstał w 1999 roku pod patronatem Stowarzyszenia Ziemi Trzebińskiej. W repertuarze posiada utwory patriotyczne, ludowe i religijne. Do chwili obecnej nagrał cztery płyty CD.
Trzecią nagrodę otrzymał Chór Mieszany „Echo” z Trzebini, kierowany przez Agnieszkę Trelę – Jochymek. Chór reprezentował Trzebińskie Centrum Kultury. Powstał w 1965 roku. Śpiewał w wielu krajach Europy, zdobywając duże uznanie – szczególnie wśród Polonii.
Podczas obrad jury czas widowni umilał MOKSiR-owski big-band pod dyrekcją Jerzego Zieglera, który przypomniał największe szlagiery muzyki rozrywkowej, tanecznej i filmowej.
Na zakończenie przeglądu odbyły się warsztaty wokalne, które poprowadziła prof. Iwona Wiśniewska – Salamon, skupiając w sali odczytowej komplet chórzystów.
Antoni Dobrowolski