Trzebiński zbiornik pomarglowy „Górka” zaliczony jest przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska do tzw. „bomb ekologicznych”. Jak informuje Monika Frenkiel, rzecznik wojewody małopolskiego, realizacja projektu jest niezbędna, ze względu na zdeponowanie w dawnym kamieniołomie „Górka” odpadów stałych po produkcji tlenku glinu. Odpady te umieszczono w znajdującej się w dnie kamieniołomu strefie źródliskowej. Kontakt odpadów z wodą powoduje powstawanie odcieków, które charakteryzują się wysoką alkalicznością, silnym zmineralizowaniem oraz wysoką zawartością substancji organicznych i metali.
Rekultywacja ma na celu wyeliminowanie zanieczyszczeń wód podziemnych i powierzchniowych. Szkodliwa ciecz zalegająca w dnie kamieniołomu zostanie odpompowana i unieszkodliwiona, a część hałdy będzie odizolowana od ewentualnych wód gruntowych. Na terenie inwestycji zostanie wykonany zbiornik wodny o charakterze przyrodniczym zasilany czystymi wodami źródliskowymi.
Inwestycja w formule „zaprojektuj i wybuduj” jest realizowana przez konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „VIG” sp. z o.o. (lider) i Investeko S.A. (partner). Umowę na kwotę 13 099 500 zł brutto (wynagrodzenie ryczałtowe) zawarto 11 kwietnia. Nadzór inwestycyjny nad realizacją zadania sprawuje Grontmij Polska sp. z o.o. Umowę na pełnienie nadzoru na kwotę 667 644 zł brutto (wynagrodzenie ryczałtowe) podpisano 12 marca.
Czy wiesz, że…
Projekt Rekultywacja zbiornika odpadów niebezpiecznych i szkodliwych po zakładach "Górka" w Trzebini jest dofinansowany z pieniędzy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Fot. 22 kwietnia samorządowcy i przedstawiciele wojewody spotkali się z wykonawcami projektu przy zbiorniku „Górka” w Trzebini