Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, który z ramienia Urzędu Marszałkowskiego jest organizatorem powyższego przedsięwzięcia zaprosił do współpracy Starostwo Powiatowe w Chrzanowie oraz Urząd Miejski w Chrzanowie.
Z ramienia gminy Chrzanów koordynatorem akcji zwiedzania Pałacu Starzeńskich była Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie. Do oprowadzania po obiekcie zostali zaproszeni mieszkańcy Płazy, którzy interesują się lokalna historią. Oprowadzali: Mirosława i Stanisław Garliccy, którzy w Płazie prowadzą Muzeum Życia Codziennego 1939-1959, Stefan Lema – lokalny rzeźbiarz, badacz historii Płazy, Grażyna Poznańska – nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół w Płazie, autorka pracy o imionach występujących w księgach parafialnych, razem z uczniami spisała nazwy terenowe i ich pochodzenie oraz Natalia Jaworek – studentka, mieszkanka Płazy. Po obiekcie oprowadzali także bibliotekarze z Działu Informacji Regionalnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie.
Dla zwiedzających została przygotowana wystawa i prezentacja o historii Pałacu, a także zaprezentowany „Film promocyjny prezentujący walory przyrodnicze, historyczne oraz kulturowe powiatu chrzanowskiego”.
Część zdjęć do prezentacji udostępniło Muzeum w Chrzanowie, pozostałe pochodziły ze zbiorów Zespołu Szkół w Płazie i mieszkańców Płazy udostępnionych w ramach projektu Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej. Dom Pomocy Społecznej przygotował dla turystów wiele atrakcji. Zwiedzający mogli na warsztacie wikliniarskim wyplatać kosze oraz podziwiać pracę kowala w dworskiej kuźni, otrzymywali bezpłatną publikację Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie zawierającą artykuł o Pałacu pod tytułem: „W tajemniczym ogrodzie”. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się materiały dostępne na powiatowym stoisku promocyjnym oraz pamiątkowa pieczątka z wizerunkiem Pałacu Starzeńskich wykonana specjalne na ten cel.
Przez dwa dni Pałac w Płazie zwiedziło ponad 1900 osób. Wejścia grup zwiedzających odbywały się co 10-15 minut.
Turyści zwiedzali także zabytkowy Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Płazie, po którym oprowadzali bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki w Chrzanowie Fili w Płazie oraz wolontariusze – mieszkańcy Płazy.
W sobotę odbyła się wycieczka geologiczna z Panem Markiem Szuwarzyńskim, a w niedzielę wycieczka rowerowa na Zamek Lipowiec zorganizowana przez Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów.
Serdecznie dziękujemy za współpracę wszystkim zaangażowanym w realizację powyższego przedsięwzięcia a szczególnie:
Małopolskiemu Instytutowi Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie, Domowi Pomocy Społecznej w Płazie, Sołtysowi i Radzie Sołeckiej Płazy, Zespołowi Szkół w Płazie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Płazie, Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Płazie, Stowarzyszeniom: Twórcom Kultury In Gremio oraz Chrzanowskich Cyklistów.