Inicjatorem włączenia się miasta w tę akcję był Zespół Szkół Ogólnokształcących dla Dorosłych w Chrzanowie przy wsparciu Starostwa Powiatowego, gminy Chrzanów oraz Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie.
Na zaproszenie do udziału w akcji pozytywnie odpowiedziało około 300 osób. Wyrazili oni chęć włączenia się w walkę o lepszą i bezpieczniejszą przyszłość, bez nałogów i przemocy. Idea ta połączyła przedstawicieli różnych grup i pokoleń: nauczycieli, uczniów LO i gimnazjów, słuchaczy ZSOdD (również słuchaczy z dziećmi), studentów UTW, mieszkańców miasta, którzy mimo niesprzyjającej pogody pojawili się na placu pod Orłem. O godz. 16.00 wszyscy zebrani uformowali żywe serce i symbolicznym gestem przez 60 sekund wybijali „rytm wolnych serc” jednocząc się w trosce o to, aby narkotyki, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia. W górę poleciały balony. Happening ten został uwieczniony na pamiątkowych zdjęciach.
Wydarzenie zakończyło się spontanicznym tańcem w deszczu, zainspirowanym przez panie z klubu Kinetik Fitness. Była radość, był zapał, było poczucie wspólnoty i wzajemnego zrozumienia oraz dobrze spełnionego obowiązku w zakresie walki z uzależnieniami.
Patronat medialny nad akcją sprawował Tygodnik „Przełom” oraz Chrzanowska Telewizja Lokalna. Zdjęcie żywego serca uformowanego z uczestników sobotniego happeningu na Placu Tysiąclecia zostało wykonane przez fotografa Andrzeja Ptaka.
- Pragniemy gorąco podziękować wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować „Zryw wolnych serc” – lokalnym władzom – Starostwu Powiatowemu w Chrzanowie, Gminie Chrzanów, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, klubowi Kinetik Fitness, Straży Pożarnej, mediom – Chrzanowskiej Telewizji Lokalnej oraz tygodnikowi „Przełom”. Mnóstwo pozytywnej energii dostarczyli nam przedstawiciele Komendy Policji w Chrzanowie. Najserdeczniej dziękujemy wszystkim przybyłym nauczycielom, słuchaczom, absolwentom ZSOdD w Chrzanowie, ich rodzinom i przyjaciołom oraz mieszkańcom Chrzanowa, którzy połączyli się w geście solidaryzmu społecznego by żyło się lepiej w przyszłości wolnej od uzależnień i agresji - mówi Lucyna Kozub - Jentys, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących dla Dorosłych w Chrzanowie.