Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Nagrodzone za jesienną kompozycję

Sylwia Mirek i Agnieszka Dziedzic kształcące się w zawodzie technik organizacji usług gastronomicznych w trzebińskim Zespole Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini zdobyły II miejsce w carvingu za wykonanie jesiennej kompozycji kwiatowej z warzyw i owoców w ramach wojewódzkiego konkursu „Mam zawód, mam fantazję”.

Nagrodzone za jesienną kompozycję

- Carwing to sztuka rzeźbienia w warzywach i owocach. Wymaga ona cierpliwości, skupienia i uwagi. Jest to bardzo kontenplacyjna  i twórcza praca dająca wiele przyjemności, zachwytu i podziwu ludzi, którzy zobaczą dzieło – mówi Dorota Suruło, nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSECh w Trzebini.

 

Konkurs przeprowadzono w Szkole Gościnności w Myślenicach. Wzięło w nim udział 11 drużyn z całej Małopolski.

Gala laureatów konkursu odbyła się  w grudniu w auli Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie  i była podsumowaniem cyklu konkurencji zawodowych, w których rywalizowało ze sobą ponad 300 uczniów małopolskich szkół biorących udział w projekcie "Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce". Ideą konkursu "Mam zawód, mam fantazję" jest propagowanie kształcenia zawodowego oraz prezentacja umiejętności zawodowych przyszłych fachowców.

 

 

Historia i pochodzenie carwingu

Ojczyzną dekorowania potraw i stołów fantazyjnie rzeźbionymi owocami i warzywami są kraje azjatyckie. Za kolebkę tej sztuki uważa się Tajlandię i kraje ościenne , a także Japonię. Za okres rozkwitu carwingu uważa się czasy dynastii Song, rządzącej Chinami w latach 960-1279. W tamtych czasach uważano, że dobre plony uzależnione są od sił wyższych i w ten sposób starano się podziękować za dary natury. Dzisiaj carwingiem zajmują się nie tylko kucharze, cukiernicy ale i artyści, pasjonaci tej sztuki.

 

Czy wiesz, że…

Sylwia Mirek i Agnieszka Dziedzic to nie jedyne finalistki konkursu „Mam zawód, mam fantazję”. I miejsce wśród techników architektury krajobrazu przygotowujących projekt koncepcyjny zagospodarowania części frontowej XIX-wiecznego pałacu Sanguszków zdobyła kolejna drużyna reprezentująca ZSECh: Krzysztof Chodur, Jonatan Tołsty, Sonia Jacoszek i Maciej Rożek.