Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Uczniowie z Libiąża angażują się w akcję "Drugie życie"

Uczniowie Zespołu Szkół w Libiążu po raz drugi, przy wsparciu organizatorów oraz nauczyciel: Jadwigi Bochenek, Anny Kuli i Marioli Cupiał, biorą udział w Ogólnopolskiej Kampanii „Drugie Życie”.

Uczniowie z Libiąża angażują się w akcję "Drugie życie"

Akcja ta ma na celu propagowanie wiedzy na temat przeszczepów wśród społeczeństwa. Ukazuje korzyści, jakie niesie za sobą transplantologia oraz edukuje w zakresie zagadnień medycznych, prawnych oraz etycznych związanych z przeszczepianiem narządów w naszym kraju. Młodzież nie ogranicza swoich działań do murów szkoły. Chce bowiem aby nikt nie bał się mówić o transplantologii w swoich domach oraz pragnie zachęcić każdą napotkana osobę do pomocy drugiemu człowiekowi.

Na początku kampanii dwie uczennice z Zespołu Szkół w Libiążu – Patrycja Pająk i Patrycja Bijas wzięły udział w inauguracyjnym szkoleniu w Krakowie. To pozwoliło im zdobyć niezbędną wiedzę do promowania  Kampanii „Drugie Życie”  oraz idei transplantologii wśród uczniów naszej szkoły i lokalnej społeczności.

Do tej pory uczniowie przeprowadzili kilka akcji edukacyjno-informacyjnych które połączyli z promowaniem przeszczepów narządów oraz z rozdawaniem oświadczeń woli. Takie akcje miały miejsce m.in. w Miejskim Centrum Medycznym w Libiążu, w Miejskim Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Chełmku, „Elvita” i w Gromcu.

Bardzo udaną akcją edukacyjno-informacyjną była akcja przeprowadzona podczas Koncertu Poezji Jana Pawła II z okazji kanonizacji Papieża, który odbył się w Libiąskim Centrum Kultury w dniu 26. kwietnia br. Zgromadzeni mieszkańcy Libiąża i jego okolic a także Władze Miasta Libiąż chętnie wzięli udział rozmowie z uczniami na temat przeszczepów organów. W naszym Zespole Szkół została opracowana i przeprowadzona ankieta diagnozująca poziom wiedzy wśród naszych uczniów.

Został również ogłoszony konkurs na najlepszy plakat dotyczący transplantologii. Laureatki konkursu: Sylwia Brzezina, Agnieszka Kaczor oraz Anna Lech otrzymały nagrody rzeczowe oraz Certyfikat Nietykalności.

            Korzystając z literatury otrzymanej od organizatorów uczennice Nikola Łagowska i Wioletta Wojtanowska przeprowadziły lekcję wychowawczą na temat transplantologii w swojej klasie Ie.

             W ramach Kampanii do Zespołu Szkół w Libiążu został dwukrotnie zaproszony Regionalny Odział Krwiodawstwa. Uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy Libiąża oddali 22,5 litra krwi.

            Młodzież Zespołu Szkół nie tylko słowem ale i czynem popiera Kampanię -  48 uczniów wzięło udział w akcji przystąpienia do Banku Szpiku Kostnego.

            Podsumowaniem akcji był Dzień Transplantologii w czasie którego uczniowie brali udział w wykładach, koncertach i przedstawieniu „Drogie Życie” przygotowanym przez panie: Zofie Dynde i Beatę Czarnik. Specjalnym gościem  Dnia Transplantologii był doktor Wojciech Marcinkowski – lekarz transplantolog.

 

 

Kampania „Drugie Życie”  przeprowadzona przez uczniów ZS była monitorowana i koordynowana przez opiekunów: Jadwigę Bochenek, Mariolę Cupiał i Annę Kulę.