Podczas spotkania prasowego w starostwie. Od lewej: Wojciech Skowroński z Wydziału Promocji i Funduszy Pozabudżetowych, dyrektor Wydziału Joanna Wątroba, starosta Janusz Szczęśniak, wicestarosta Krzysztof Kasperek i Andrzej Jura - członek Zarządu Powiatu
- Dziesiąte miejsce w ogólnopolskim rankingu świadczy o jakości pracy starostwa i jednostek organizacyjnych powiatu. Jestem dumny, że mogę kierować takim zespołem. Dziękuję wszystkim pracownikom - dodaje starosta.
Czy wiesz, że...
Związek Powiatów Polskich od lat podejmuje działania, które pozwalają na wyróżnienie, a w konsekwencji na promocję osób angażujących się na rzecz lub w obszarze funkcjonowania jednostek samorządów terytorialnych, a także wprost samorządów terytorialnych.
Jednym z takich elementów jest prowadzony od 2003 roku Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów.
Ranking ten oparto na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Jest on jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line.
Ranking trwa przez cały rok, a po jego zamknięciu ogłaszane są wyniki, a następnie – z reguły przy okazji Zgromadzenia Ogólnego ZPP – wszystkim laureatom wręczane są okolicznościowe dyplomy oraz nagrody.
Utrzymanie przez dany samorząd pierwszego miejsca w Rankingu co najmniej do końca danego roku, zgodnie z regulaminem, pozwala na uzyskanie tytułu „Dobrego Polskiego Samorządu". Tytuł taki przysługuje tylko liderowi rankingu na koniec danego roku.
Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego.
Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w jedenastu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwią-zań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; oraz działania promocyjne.
Kolejność w Rankingu uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz zrealizowanych projektów.
Co istotne to fakt, że także mieszkańcy mogą wnieść swój wkład w powodzenie swojej gminy lub powiatu, zgłaszając zrealizowane przez siebie prywatne ekologiczne instalacje odnawialnych źródeł energii, np. słonecznej, geotermalnej, wodnej, ale także energii wiatru, otoczenia i biomasy. Dzięki temu to nie tylko jednostki samorządu terytorialnego, ale całe wspólnoty lokalne są rzeczywistymi uczestnikami tego rankingu.
Szczegółowe informarmacje dotyczące Rankingu, w tym regulaminy dostępne są na stronie: http://ranking.zpp.pl/
(źródło: zpp.pl)