Fot. Wicestarosta Bartłomiej Gębala podczas uroczystej Sesji Miejskiej w Libiążu
W uroczystej Sesji Miejskiej w Libiążu uczestniczyli m.in. Wicestarosta Bartłomiej Gębala, Burmistrz Libiąża Jacek Latko oraz poprzednicy: Kazimierz Poznański i Tadeusz Arkit, ich zastępcy, a także byli radni i sołtysi oraz rodziny zmarłych libiąskich samorządowców. Podczas spotkania padło wiele ważnych słów o roli samorządu terytorialnego w Polsce i o trudnych, samorządowych początkach. Podkreślano zaangażowanie i kreatywność wielu osób w rozwój gminy Libiąż.
- Dobra i owocna współpraca samorządów wszystkich szczebli oraz aktywność mieszkańców na przestrzeni ostatnich lat spowodowały, że dzisiaj możemy być dumni z miejsca, w którym żyjemy - powiedział Wicestarosta Bartłomiej Gębala.
- Zapał społeczny to sól ziemi. Zachęcam młodych ludzi do angażowania się w życie lokalnej społeczności - mówił Kazimierz Poznański, pierwszy Burmistrz Libiąża.
Tadeusz Arkit wspominał pobyt w pewnym miasteczku w Austrii pod koniec lat 80.
- Po pracy spacerowałem po tej miejscowości i marzyłem, by nasz Libiąż w przyszłości tak samo pięknie wyglądał. I to marzenie się spełniło - przyznał.
- Idea samorządności i wolności jest gminie Libiąż bardzo bliska. Mamy szczęście do wspaniałych i otwartych mieszkańców. Dzięki współpracy, zaangażowaniu i wspólnej trosce żyje się tu coraz lepiej. Nie pozwólmy, by nam to spowszedniało – mówił Burmistrz Jacek Latko.
Burmistrz Latko nawiązał do słów Świętego Jana Pawła II:
„Siła państwa i jego rozwój zależą w dużej mierze od mądrej i sprawnej pracy samorządów tak, aby dla wszystkich w domu ojczystym starczyło chleba i żeby nikt nie czuł się zapomniany”.
Czy wiesz, że...
W 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni wolne i demokratyczne wybory do rad gmin po II wojnie światowej. Przekształcenia ustrojowe stały się zalążkami demokratycznego samorządu, zmieniając polską rzeczywistość i przywracając obywatelom prawo współdecydowania o swoich lokalnych wspólnotach.