Fot. XIII Powiatowe Forum Organizacji Pozarządowych w Wygiełzowie. Na zdjęciu Starosta Bartłomiej Gębala, Przewodniczący Rady Powiatu Włodzimierz Korczyński oraz przedstawiciele Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego z laureatami Nagrody Optimo Modo „W najlepszy sposób” dla organizacji pozarządowej wyróżniającej się w działaniach na rzecz społeczności lokalnej oraz "Bonum Facere" - Czynić dobro.
Nagroda Optimo Modo ma na celu podkreślenie potencjału organizacji pozarządowych działających na terenie powiatu chrzanowskiego. Ma ponadto pomóc w tworzeniu pozytywnego wizerunku organizacji pozarządowych, podkreślając ich rolę w rozwoju lokalnej społeczności oraz sprzyjać współpracy samorządu z podmiotami trzeciego sektora na zasadach pomocniczości i partnerstwa. Przypomnijmy, że dotychczas nagrodzono zarówno działalność na rzecz młodych ludzi jak i seniorów, a także fundacje opiekujące się potrzebującymi oraz towarzystwa krzewiące tradycje.
- Organizacje pozarządowe najlepiej wiedzą, jak działać na rzecz lokalnego środowiska, by oferowana pomoc trafiała tam, gdzie jest rzeczywiste zapotrzebowanie – zaznacza Starosta Bartłomiej Gębala.
W ramach wygranej gwarantowane jest udzielenie organizacji małego grantu w roku następnym.
Co roku Powiat Chrzanowski nagradza wyjątkowych liderów trzeciego sektora, którzy poświęcają się lokalnej społeczności. To dla nich jestNagroda Starosty Chrzanowskiego „Bonum facere” to znaczy „Czynić dobro”. Medal otrzymują osoby zasłużone w budowie społeczeństwa obywatelskiego powiatu chrzanowskiego. Podczas tegorocznego forum liderami na medal zostali:Małgorzata Bigaj, Henryk Kędziora i Katarzyna Szarzyńska.
Małgorzata Bigaj od urodzenia mieszka w Trzebini, gdzie uczęszczała do szkoły podstawowej nr 1, następnie ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Krzeszowicach i studia magisterskie na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Od 1 września 2023 roku emerytowany nauczyciel dyplomowany przedmiotów zawodowych. 41 lat pracowała w szkołach powiatowych: 26 lat w Zespole Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini i 15 lat w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie na stanowisku dyrektora. Jest również czynnym instruktorem Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Trzebini w stopniu harcmistrzyni. Autorytet wielu pokoleń nauczycieli, młodzieży a także zuchów, harcerzy i instruktorów. Po przejściu na emeryturę nie zwalnia tempa. Aktywnie działa przy realizacji różnych zadań, dba by pokolenie młodych i seniorów miały wspólny język, by jedno nie zapominało o drugim. Laureatka wielu nagród i wyróżnień zarówno w pracy zawodowej jak i instruktor ZHP.
Henryk Kędziora Osoba aktywna społecznie. Współzałożyciel Stowarzyszenia Sympatyków i Przyjaciół Kwaczały. Radny Rady Miejskiej w Alwerni od 1990 do 2024 roku. W 1998 roku optował za przynależnością Alwerni do Powiatu Chrzanowskiego. Zaangażowany w wyposażanie jednostek OSP w Gminie Alwernia w nowoczesny sprzęt przeciwpożarowy. Współpomysłodawca wprowadzenia w 2000 roku nazewnictwa ulic w Kwaczale. Orędownik przewrócenia praw miejskich Alwerni w 1994 r. Od 1990 roku członek Społecznej Rady Szpitala Powiatowego w Chrzanowie. Wspierający powołanie Lokalnej Grupy działania „Partnerstwo na Jurze”. Aktywny uczestnik budowy kościoła parafialnego w Kwaczale oraz cmentarza. Prze 20 lat pełnił zawodowo funkcję Prezesa Zarządu „Kółka Rolniczego w Kwaczale”. Inicjator remontu pomnika kap. Józefa Patelskiego na cmentarzu Rakowickim w Krakowie oraz utworzenia Izby Pamięci w Kwaczale. To również promotor rozwoju przedsiębiorczości inicjator wielu zadań inwestycyjnych. Organizator aktywności dla seniorów, czasu wolnego dla młodzieży szkolnej, imprez plenerowych i wielu innych działań.
Katarzyna Szarzyńska Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej i Świetlicy Terapeutycznej Fundacji im. Brata Alberta w Trzebini. Od czasów studenckich związana z Fundacją im. brata Alberta. Pracowała jako jedna z pierwszych osób zatrudnionych przez ks. Prezesa Tadeusza Zalewskiego w schronisku w Radwanowicach. Otwarta na potrzeby innych. Pracowita, życzliwa, zaangażowana w pracę i pomoc potrzebującym. Zainicjowała współpracę z zakładem karnym w Trzebini. Pani Katarzyna pozyskuje środki na dodatkowe działania rehabilitacyjne i terapeutyczne. Jej działalność na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących trwa od ponad 30 lat. Laureatka wielu nagród i wyróżnień i podziękowań za pracę społeczną oraz ZHP.
Wrześniowe forum prowadzili: Magdalena Pagacz, Wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół Piły Kościeleckiej i Radny Powiatowy Maciej Nowak. Spotkanie liderów NGO odbywa się cyklicznie od kilkunastu lat i skupia osoby działające w organizacjach pozarządowych. Prezentuje ciekawe inicjatywy, inspirujące działania oraz innowacyjne rozwiązania. Forum jest odpowiedzią samorządu powiatowego na potrzeby sektora pozarządowego. O jakich potrzebach mówimy? O integracji tego środowiska i możliwości wymiany doświadczeń.
- Współpraca z organizacjami pozarządowymi jest dla nas niezwykle istotna. Dzięki niej realizowanych jest szereg ważnych dla społeczności lokalnej przedsięwzięć, które jako samorząd powiatowy chętnie wspieramy. Forum NGO pomaga usprawniać współpracę z naszymi partnerami i dowiedzieć się, jakie oczekiwania i priorytety mają lokalni liderzy. Sektor pozarządowy to niezbędny element społeczeństwa obywatelskiego, a podczas forum chcemy podziękować za całoroczną działalność na rzecz mieszkańców – mówi Starosta Bartłomiej Gębala.
Podczas spotkania zaprezentowano działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Piły Kościeleckiej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Mętkowie, Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oddział w Chrzanowie i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Chrzanowskiej.
Czy wiesz, że...
Inicjatorem wydarzenia jest Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego w Chrzanowie działająca od 2011 roku.