Hufiec w Trzebini ma 100 lat - film

Pierwsze drużyny męskie, po nich żeńskie i zuchowe powstały w Trzebini z inicjatywy księdza Mariana Luzara, a w 1927 - hufiec. Kuźnią młodych kadr była Czarna Jedynka zwana Czarnokruczą od harcerskiego pseudonimu ks. Luzara Czarny Kruk. Utworzone zostały dwie drużyny poza miastem o niecodziennym profilu: jedna miała charakter robotniczy na Trzebionce, druga robotniczo-wiejski w Sierszy.  Powstały też drużyny specjalnościowe: żeglarska i szybowcowa. Z roku na rok rosła liczba nowych drużyn, sam ks. Luzar zaś mógł polegać na przygotowanych przez siebie młodych instruktorach. Harcerze tymczasem nie ograniczali się do zbiórek we własnym gronie, ale podbijali swym entuzjazmem grupy niezrzeszonych rówieśników.Ks. hm. Marian Luzar wychował szeregi kadry instruktorów, którzy kontynuowali jego pasję i rozwijali działalność hufca. Film.

Harcerka i dwóch mężczyzn w garniturach na scenie

Fot. Starosta Bartłomiej Gębala oraz Włodzimierz Korczyński, Przewodniczący Rady Powiatu Chrzanowskiego wręczyli kwiaty i pamiątkową paterę na ręce Komendantki hufca Anny Więcław-Pilarczyk

W 2024 roku trzebiński ZHP obchodzi jubileusz 100-lecia. W ramach uroczystości i szeregu wydarzeń jubileuszowych 13 września odbyła się gala w trzebińskim "Sokole", w której wzięli udział m.in. Starosta Bartłomiej Gębala oraz Włodzimierz Korczyński, Przewodniczący Rady Powiatu Chrzanowskiego. Wśród zaproszonych gości byli również radni powiatowi.

- Kolejne pokolenie harcerzy przekazuje tradycje, harcerskie ideały, wartości, w tym patriotyzm, solidarność, przyjaźń i wiele innych. Harcerze zawsze pokazują, że można na nich liczyć. Katalog działań, którymi wspierają lokalną społeczność, jest praktycznie niewyczerpywalny. Bo była pandemia, byli harcerze. Była potrzeba wsparcia uchodźców, byli harcerze. Za to w imieniu własnym i samorządu powiatowego, dziękuję. Te inicjatywy, którymi możecie się pochwalić, są nie do przecenienia - powiedział Starosta Bartłomiej Gębala.

Podczas gali Wicemarszałek Małopolski Iwona Gibas wręczyła harcerzom Złoty Medal Polonia Minor - wyróżnienie Województwa Małopolskiego.