Małgorzata Bigaj laureatką Nagrody Bonum Facere

Co roku Powiat Chrzanowski nagradza wyjątkowych liderów trzeciego sektora, którzy poświęcają się lokalnej społeczności. To dla nich jest Nagroda Starosty Chrzanowskiego „Bonum facere” to znaczy „Czynić dobro”. Medal otrzymują osoby zasłużone w budowie społeczeństwa obywatelskiego powiatu chrzanowskiego. Wśród tegorocznych nagrodzonych jest Małgorzata Bigaj.

Kobieta w okularach. W rękach bukiet i patera

Fot. Małgorzata Bigaj

Ze względów zdrowotnych nie mogła wziąć udziału w XIII Powiatowym Forum NGO, podczas którego wręczane są medale Bonum Facere, ani w obchodach 100-lecia ZHP Trzebinia, gdzie Starosta Bartłomiej Gębala przekazał na ręce Komendantki hufca medal Bonum Facere.

- Pani Małgorzata legitymuje się wielkimi zasługami w zakresie działalności w hufcu jako wieloletnia komendantka, ale też jako dyrektorka kolejnych jednostek oświatowych. Przypomnę: Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini i Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie, które tak naprawdę budowała. Małgorzata Bigaj przez całe życie, a miałem tę przyjemność od kilku już lat współpracować na niwie dyrektor – wicestarosta, teraz starosta, zawsze podkreślała wartości harcerskie, a to przekładało się na jej dalszą pracę. Rozwijała hufiec trzebiński przez wiele lat, rozwijała też ziemię chrzanowską w zakresie oświaty i harcerstwa. Dlatego też kapituła Nagrody Bonum Facere przyznała we wrześniu tego roku ten tytuł- powiedział Starosta Gębala podczas gali jubileuszowej 100-lecia ZHP w Trzebini.

- Jestem wzruszona i zarazem szczęśliwa oglądając relację (na FB-przyp. red.). Bardzo żałuję, że nie mogę być obecna na dzisiejszej uroczystości. Jeszcze raz bardzo dziękuję Panu Staroście i Kapitule za przyznanie tak pięknego wyróżnienia, a Druhnie Komendantce i Komendzie Hufca za zgłoszenie mojej kandydatury - napisała Małgorata Bigaj.

Małgorzata Bigaj od urodzenia mieszka w Trzebini, gdzie uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 1. Następnie ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Krzeszowicach i studia magisterskie na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Od 1 września 2023 roku emerytowana nauczycielka dyplomowana przedmiotów zawodowych. 41 lat pracowała w szkołach powiatowych: 26 lat w Zespole Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini i 15 lat w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie na stanowisku Dyrektora. Jest również czynnym instruktorem Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Trzebini w stopniu harcmistrzyni. Autorytet wielu pokoleń nauczycieli, młodzieży a także zuchów, harcerzy i instruktorów. Po przejściu na emeryturę nie zwalnia tempa. Aktywnie działa przy realizacji różnych zadań, dba by pokolenie młodych i seniorów miały wspólny język, by jedno nie zapominało o drugim. Laureatka wielu nagród i wyróżnień zarówno w pracy zawodowej oraz jako instruktor ZHP.