Uczniowie II LO mają swój kącik

W II LO w Chrzanowie młodzież ma swój przytulny, barwny kącik, w którym podczas przerw lekcyjnych można się spotkać z przyjaciółmi i zwyczajnie odpocząć na wygodnych sofach. Dziś wraz ze Starostą Bartłomiejem Gębalą uczniowie przecięli symboliczną wstęgę do tego wyjątkowego zakątka.

Młodzież siedzi na niebieskich sofach
Fot. Kącik dla młodzieży w II LO w Chrzanowie

To miejsce jest dla młodych, przez młodych wykonane i wedle ich pomysłu. Powstało z projektu artystyczno-edukacyjnego w ramach zadania "Bardzo Młoda Kultura. Małopolska", z Programu Narodowego Centrum Kultury "Bardzo Młoda Kultura 2023-2025".
- Życzę wam, aby to miejsce było miejscem integracji. Proces tworzenia tego kącika był przecież bogaty we wzajemną pracę i współpracę. Oby tak było nadal - powiedział Starosta B. Gębala.
Szkoła realizowała projekt grantowy wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Chrzanowie. Pozyskane środki miały być impulsem do podjęcia kreatywnych działań artystycznych przyczyniających się do poprawy funkcjonowania młodzieży w środowisku, tym razem rozumianym jako przestrzeń szkolna. Stworzone miejsce ma być strefą odpoczynku, rozmowy, relaksu pomiędzy lekcjami, przed lub po nich.
W realizacji projektu klasom artystycznym pomogło teoretyczne przygotowanie. Uczestniczyły one w zajęciach aranżacji wnętrz w Akademii Śląskiej w Katowicach, gdzie uczniowie dowiedzieli się jak powinna być zagospodarowania przestrzeń wypoczynku, jak dobrać kolory i faktury.
Młodzież zdecydowała, że meble zostaną wykonane z palet. Pomysł udało się sfinalizować, dzięki zaangażowaniu rodziców uczniów- palety pochodzą od taty uczennicy Zofii Biedy - Tadeusza Biedy. Młodzież zaproponowała wykonanie muralu na ścianie strefy. Powstał on pod kierunkiem Marcina Czai - grafika, pracownika Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W strefie relaksu nie mogło zabraknąć kwiatów, zawisły one w makramach wykonanych przez uczniów. Zaprojektowane i uszyte zostały siedziska. Projekt realizowano od marca.