Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Podpisanie umów z Gminą Libiąż na likwidację barier architektonicznych w placówkach oświatowych

Powiat Chrzanowski w ramach Programu wyrównywania różnic między regionami III – PFRON, pozyskał środki na rzecz Gminy Libiąż, które pozwolą na realizację dwóch ważnych inwestycji, mających na celu likwidację barier architektonicznych w placówkach oświatowych. Ich realizacja pozwoli na poprawę dostępności budynków dla osób z niepełnosprawnościami.

Trzy kobiety, dwóch mężczyzn - podają sobie ręce

Fot. Podpisanie umowy w chrzanowskim starostwie 9 grudnia. Na zdjęciu od lewej: Skarbnik Powiatu Małgorzata Mach, Wicestarosta Ewa Jędrysik, Starosta Bartłomiej Gębala, Burmistrz Libiąża Jacek Latko i Skarbnik Gminy Libiąż Lucyna Nędza

 

1) Likwidacja barier architektonicznych w budynku Szkoły Podstawowej nr 3 w Libiążu poprzez montaż platformy przyschodowej

Celem projektu jest wyrównywanie różnic pomiędzy regionami w dostępie do infrastruktury edukacyjnej dla osób ze szczególnymi potrzebami. Inwestycja polega na montażu platformy przyschodowej wewnątrz budynku szkoły, co umożliwi swobodne i bezpieczne poruszanie się po obiekcie uczniów, pracowników oraz innych osób odwiedzających szkołę. Platforma, o długości toru około 20 metrów, zostanie wyposażona w szereg zabezpieczeń takich jak aktywna podłoga, antypoślizgowy podest, barierki, oraz poręcze ułatwiające korzystanie. Projekt poprawi dostępność do I i II piętra budynku, które dotychczas były niedostępne dla osób z problemami ruchowymi.

Wartość zadania: 131 600 zł
Dofinansowanie ze środków PFRON: 72 380 zł
Środki własne Gminy: 59 220 zł

O placówce:
Budynek Szkoły Podstawowej nr 3 w Libiążu, wybudowany w 1969 roku, to dwupiętrowy obiekt o powierzchni zabudowy 1175,90 m². Szkoła jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami na parterze, jednak brak odpowiednich rozwiązań na piętrach stanowi problem. Brak platformy, windy czy podjazdu uniemożliwia dostęp do wyższych kondygnacji, co wymusza na uczniach z problemami ruchowymi uczęszczanie do innych placówek. Działania w ramach projektu poprawią funkcjonalność budynku i umożliwią pełny dostęp do wszystkich pomieszczeń.

2) Likwidacja barier architektonicznych w budynku Zespołu Szkół w Żarkach poprzez montaż platformy przyschodowej

Projekt ten ma na celu zapewnienie pełnej dostępności do budynku Zespołu Szkół w Żarkach, który mieści zarówno szkołę, jak i przedszkole. Działania polegają na zamontowaniu platformy przyschodowej, co umożliwi osobom z niepełnosprawnościami, uczniom, pracownikom oraz rodzicom łatwiejszy dostęp do pomieszczeń na I i II piętrze. Dzięki temu dzieci uczęszczające do przedszkola i ich opiekunowie, którzy mają trudności z poruszaniem się, będą mogli w pełni korzystać z infrastruktury szkoły.

Wartość zadania: 131 600 zł
Dofinansowanie ze środków PFRON: 72 380 zł
Środki własne Gminy: 59 220 zł

O placówce:
Zespół Szkół w Żarkach, wybudowany w 1969 roku, to dwupiętrowy obiekt o powierzchni zabudowy 1386,51 m². Na parterze budynku nie ma barier architektonicznych, jednak brak dostępu do pięter utrudnia życie dzieciom z niepełnosprawnościami, szczególnie w przypadku przedszkolaków, dla których dostępne są jedynie schody. Montaż platformy przyschodowej pozwoli na swobodny dostęp do wszystkich pomieszczeń w szkole i przedszkolu, poprawiając dostępność edukacyjną dla dzieci z problemami ruchowymi.

Realizator projektu
Obydwa projekty będą realizowane przez Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół i Przedszkoli w Libiążu.

Program wyrównywania różnic między regionami III – PFRON

Program realizowany przez PFRON od 2003 roku ma na celu wyrównywanie różnic w dostępie do infrastruktury publicznej, w tym edukacyjnej, dla osób z niepełnosprawnościami. Powiat Chrzanowski od wielu lat aktywnie uczestniczy w tym programie, skutecznie pozyskując środki na realizację działań zmierzających do likwidacji barier architektonicznych i transportowych. Dotychczas udało się zrealizować liczne inwestycje, w tym dostosowanie budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoły, ośrodki rehabilitacyjne czy domy pomocy społecznej, a także tworzenie miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami.

W ramach Programu wyrównywania różnic między regionami Powiat Chrzanowski pełni funkcję instytucji pośredniczącej. Jego zadaniem jest m.in. prowadzenie naboru wniosków, występowanie do Małopolskiego Oddziału PFRON o dofinansowanie projektów, podpisywanie umów z beneficjentami, nadzorowanie realizacji projektów oraz kontrolowanie wydatkowania środków.

Dzięki realizacji takich projektów jak likwidacja barier w placówkach oświatowych w Libiążu i Żarkach, Powiat Chrzanowski kontynuuje swoją misję na rzecz poprawy dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, umożliwiając im pełne uczestnictwo w życiu społecznym i edukacyjnym.