Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Projekty finansowane z Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027

pasek z logami: fundusze europejskie dla małoposlki. flaga RP, flaga UE oraz logo Małopolska
Nazwa projektu: LOWE CHRZANÓW.

Powiat Chrzanowski uzyskał pozytywną ocenę w konkursie nr FEMP.06.13-IP.01-030/24 w ramach Działania 6.13 Lokalne inicjatywy edukacyjne, Typ projektu B. Tworzenie i rozwój Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji (LOWE).

Cel projektu: wykorzystanie potencjału Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie jako instytucji edukacyjnej, która stanie się ośrodkiem wzmocnienia społeczności lokalnej poprzez rozwój kompetencji osób dorosłych, stymulując i integrując działania proedukacyjne na rzecz dorosłych, prowadzone w otoczeniu instytucjonalnym placówki.

Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji (LOWE) to nowoczesna metoda edukacji osób dorosłych, prowadzona w ramach lokalnej szkoły w zakresie rozwijania kompetencji podstawowych, pozwalających na rozwój osobisty oraz całej wspólnoty. LOWE jest określeniem nowej roli, którą szkoły mogą pełnić w aktywizowaniu dorosłych i społeczności lokalnej na rzecz rozwoju umiejętności stanowiących podstawę dla uczenia się przez całe życie, w szczególności na obszarach defaworyzowanych, oddalonych od dużych ośrodków miejskich.

LOWE to miejsce, gdzie zdiagnozowane potrzeby edukacyjne w kontekście wyzwań rozwojowych wspólnoty przekuwane są w elastyczną ofertę edukacyjną:

  • tworzoną w sposób demokratyczny i partycypacyjny
  • realizowaną na zasadach partnerstwa, zastępowalności ról, aktywności, sieciowości, równości, dostępności, poszanowania godności
  • przynoszącą wymierne efekty osobiste, grupowe, kompetencyjne, jakościowe oraz skutki społeczne i gospodarcze (tożsamość, wspólnotowość, solidarność, aktywność, wartość potencjałów lokalnych)


Kwota dofinansowania: 281 016,05 zł
Wkład własny Powiatu Chrzanowskiego: 14 790,32 zł
Całkowita wartość projektu: 295 806,37 zł

Okres realizacji projektu: 01.08.2025 r. - 30.09.2026 r.

Grupa docelowa: szczególną preferencją do udziału w projekcie zostaną objęte osoby dorosłe, w szczególności z utrudnionym dostępem do odpowiadających na ich potrzeby ofert edukacyjnych wynikających z ich indywidualnej sytuacji, w tym ze szczególnych potrzeb tych osób lub z niepełnosprawności, osoby w średniej i późnej dorosłości (50+), o niskich kwalifikacjach zawodowych, nieaktywne zawodowo i społecznie, korzystające ze świadczeń OPS, zamieszkujące tereny o dużym natężeniu problemów społecznych oraz tereny wiejskie.

Działania: w ramach projektu zostaną zrealizowane dwie ścieżki tematyczne kształcenia nieformalnego, jeśli kompleksowa diagnoza potrzeb wykonana w ramach projektu potwierdzi zapotrzebowanie zbadane na etapie pre-diagnozy dot. zdrowia i profilaktyki zdrowotnej ZDROWA STOPA oraz drugiej powstałej po diagnozie - oferta popytowa. Jednak podkreślamy i deklarujemy, że działania o charakterze zdrowotnym typu: fizjoterapia, rehabilitacja, konsultacje psychiatryczne nie będą finansowane w ramach projektu. Głównym zadaniem LOWE będzie animacja społeczności lokalnej na rzecz aktywizacji edukacyjnej osób dorosłych, zachęcenie do skorzystania z oferty podnoszenia kompetencji nieformalnych poprzez korzystanie z zajęć LOWE, co ma przełożyć się na zwiększenie aktywności społecznej i zawodowej osób objętych wsparciem w projekcie oraz promocja idei kształcenia nieformalnego i kształcenia umiejętności. Wszystkie działania zawarte w projekcie są w pełni dostępne dla wszystkich uczestników projektu. Projekt jest w pełni dostępny dla osób ze specyficznymi potrzebami. Zakupione zostaną m.in.: fotele kosmetyczne, taborety, szafki, autoklawy, lampy, frezy oraz materiały do jednorazowego wykorzystania np. pilniki, płatki kosmetyczne, kosmetyki oraz leki.

Rezultaty projektu: celem projektu jest aktywizacja edukacyjna 70 os. dorosłych z terenu POWIATU CHRZANOWSKIEGO (35 kobiet i 35 mężczyzn), w szczególności osób z utrudnionym dostępem do odpowiadających na ich indywidualne potrzeby ofert edukacyjnych i rozwoju umiejętności w otoczeniu placówek edukacyjnych oraz włączenie ich w życie lokalnej społeczności, utrzymanie zaangażowania edukacyjnego osób dorosłych poprzez dobór odpowiednich form i zakresu edukacyjnego oraz dostosowanie oferty kształcenia nieformalnego do indywidualnych potrzeb i oczekiwań oraz aktywizowanie instytucji i organizacji z otoczenia szkoły i placówki oświatowej na rzecz rozwoju umiejętności dorosłych w społeczności lokalnej, w okresie 01.08.25- 30.09.2026.

#FunduszeEuropejskie