Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Wystawa „Karol Wojtyła/Jan Paweł II – twórczość poetycka i dramaturgiczna Jego i o Nim"

Po śmierci Ojca Świętego wysłałem 6,5 tysiąca maili do redakcji, ambasad i stowarzyszeń na całym świecie z prośbą o przesłanie mi numerów poświęconych JP II. Reakcja adresatów była bardzo życzliwa. Dzięki temu w ciągu miesiąca udało mi się zdobyć 1.600 czasopism ze wszystkich kontynentów – mówi Henryk Czarnik z Chrzanowa, kolekcjoner i pracownik muzeum Dom Urbańczyka w Chrzanowie

Wystawa „Karol Wojtyła/Jan Paweł II – twórczość poetycka i dramaturgiczna Jego i o Nim"

Klaudia Remsak: - Poznał pan Ojca Świętego osobiście?
Henryk Czarnik: - Kilkakrotnie uczestniczyłem w prywatnych spotkaniach z Papieżem w jego letniej rezydencji w Castel Gandolfo, byłem na sześciu audiencjach generalnych w Watykanie, pięć razy w życiu z nim rozmawiałem. Kiedyś nawet przytulił mnie do siebie i poklepał po ramieniu.

 

Najpiękniejsze przeżycie związane z Janem Pawłem II?
- Pamiętam łzy szczęścia na twarzach wszystkich pielgrzymów, którym udało się zobaczyć Ojca Świętego z bliska. Myślę, że nikt inny nie wywoływał takich pozytywnych emocji tłumów jak on. Zresztą, ta teza znalazła potwierdzenie w zachowaniu wiernych całego świata po śmierci Papieża. Każdy przeżywał ten dramat na swój sposób.

 

Pan po śmierci Ojca Świętego zaczął gromadzić gazety opisujące te wydarzenia.
- Wysłałem 6,5 tysiąca maili do redakcji, ambasad i stowarzyszeń na całym świecie z prośbą o przesłanie mi numerów poświęconych JP II. Reakcja adresatów była bardzo życzliwa. Dzięki temu w ciągu miesiąca udało mi się zdobyć 1.600 czasopism ze wszystkich kontynentów.

 

A to tylko część zbiorów…
- Książki, czasopisma, monety, etykiety, plakaty, afisze, płyty i przedmioty codziennego użytku związane z JP II zacząłem zbierać dzień po jego wyborze na papieża.  Od tamtego czasu zgromadziłem 3,5 tysiąca książek i wydawnictw pokrewnych autorstwa papieża – Polaka lub poświęconych osobie Karola Wojtyły i jego twórczości, nauczaniu, działalności duszpasterskiej, biografii oraz 10 tysięcy gazet.

 

Nie żal było oddawać do chrzanowskiego muzeum w 2007 roku tak imponującej kolekcji?
- Musiałem to zrobić, bo przedmioty nie mieściły się już w moim czteropokojowym mieszkaniu, które dzielę z rodziną. Ale pamiątki po Ojcu Świętym zbieram nadal.

 

W 2007 roku chrzanowskie muzeum zaproponowało wystawę „Odchodzenie do Domu Ojca w oczach świata”. Rok temu ekspozycję opatrzono tytułem „Jan Paweł II i dzieci”. Tym razem w murach Domu Urbańczyka chrzanowianie mogą poznać dorobek poetycki i dramaturgiczny Karola Wojtyły, ale nie tylko. Pokazuje pan także dramaty, scenariusze i nagrania poświęcone JP II.
- Wśród tych zbiorów szczególnie cenna i tajemnicza jest książeczka „Jan Paweł II – wybór poezji”, którą nabyłem w 2008 roku. Na pierwszy rzut oka wszystko z nią w porządku. Jest strona tytułowa, nazwa wydawnictwa…Ale to wydawnictwo nie istnieje. Myślę, że to wydanie przygotował jakiś bibliofil i tym samym sprawił niespodziankę zainteresowanym twórczością Karola Wojtyły.

Chciałbym zwrócić także uwagę na zbiór plakatów teatralnych, filmowych, koncertowych, książkowych, z programami imprez, wśród których były też wydarzenia kulturalne związane z osobą Jana Pawła II. Jeden z afiszów teatralnych, który można zobaczyć na wystawie w Domu Urbańczyka, prawdopodobnie znajduje się tylko w naszych zbiorach. A przynajmniej wyłącznie u nas jest dostępny. Mowa o afiszu z 1981 roku z repertuarem sztuki „Przed sklepem jubilera”, Scena „Kierunki”, szczeciński Oddział PAX.


W fotogramie można zobaczyć również jak Poczta Polska uwieczniła okolicznościowymi stemplami  światowe prapremiery sztuk Karola Wojtyły. Tego wyróżnienia dostąpiły trzy z pięciu sztuk późniejszego Papieża: „Brat naszego Boga” wystawiony w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie dokładnie rok przed wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce, „Jeremiasz” wystawiony w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej w przeddzień stanu wojennego i „Promieniowanie ojcostwa” wystawione mniej więcej w czasie zawieszenia stanu wojennego w Teatrze Rozmaitości w Warszawie… 


Fot. Wystawa „Karol Wojtyła/Jan Paweł II – twórczość poetycka i dramaturgiczna Jego i o Nim” z kolekcji Henryka Czarnika czynna jest do 20 maja w poniedziałki, wtorki, czwartki i  piątki w godz. 8-15, w środy w godz. 8-18.30 i w niedziele w godz. 10-14.30.