Klaudia Remsak: - Poznał pan Ojca Świętego osobiście?
Henryk Czarnik: - Kilkakrotnie uczestniczyłem w prywatnych spotkaniach z Papieżem w jego letniej rezydencji w Castel Gandolfo, byłem na sześciu audiencjach generalnych w Watykanie, pięć razy w życiu z nim rozmawiałem. Kiedyś nawet przytulił mnie do siebie i poklepał po ramieniu.
Najpiękniejsze przeżycie związane z Janem Pawłem II?
- Pamiętam łzy szczęścia na twarzach wszystkich pielgrzymów, którym udało się zobaczyć Ojca Świętego z bliska. Myślę, że nikt inny nie wywoływał takich pozytywnych emocji tłumów jak on. Zresztą, ta teza znalazła potwierdzenie w zachowaniu wiernych całego świata po śmierci Papieża. Każdy przeżywał ten dramat na swój sposób.
Pan po śmierci Ojca Świętego zaczął gromadzić gazety opisujące te wydarzenia.
- Wysłałem 6,5 tysiąca maili do redakcji, ambasad i stowarzyszeń na całym świecie z prośbą o przesłanie mi numerów poświęconych JP II. Reakcja adresatów była bardzo życzliwa. Dzięki temu w ciągu miesiąca udało mi się zdobyć 1.600 czasopism ze wszystkich kontynentów.
A to tylko część zbiorów…
- Książki, czasopisma, monety, etykiety, plakaty, afisze, płyty i przedmioty codziennego użytku związane z JP II zacząłem zbierać dzień po jego wyborze na papieża. Od tamtego czasu zgromadziłem 3,5 tysiąca książek i wydawnictw pokrewnych autorstwa papieża – Polaka lub poświęconych osobie Karola Wojtyły i jego twórczości, nauczaniu, działalności duszpasterskiej, biografii oraz 10 tysięcy gazet.
Nie żal było oddawać do chrzanowskiego muzeum w 2007 roku tak imponującej kolekcji?
- Musiałem to zrobić, bo przedmioty nie mieściły się już w moim czteropokojowym mieszkaniu, które dzielę z rodziną. Ale pamiątki po Ojcu Świętym zbieram nadal.
W 2007 roku chrzanowskie muzeum zaproponowało wystawę „Odchodzenie do Domu Ojca w oczach świata”. Rok temu ekspozycję opatrzono tytułem „Jan Paweł II i dzieci”. Tym razem w murach Domu Urbańczyka chrzanowianie mogą poznać dorobek poetycki i dramaturgiczny Karola Wojtyły, ale nie tylko. Pokazuje pan także dramaty, scenariusze i nagrania poświęcone JP II.
- Wśród tych zbiorów szczególnie cenna i tajemnicza jest książeczka „Jan Paweł II – wybór poezji”, którą nabyłem w 2008 roku. Na pierwszy rzut oka wszystko z nią w porządku. Jest strona tytułowa, nazwa wydawnictwa…Ale to wydawnictwo nie istnieje. Myślę, że to wydanie przygotował jakiś bibliofil i tym samym sprawił niespodziankę zainteresowanym twórczością Karola Wojtyły.
Chciałbym zwrócić także uwagę na zbiór plakatów teatralnych, filmowych, koncertowych, książkowych, z programami imprez, wśród których były też wydarzenia kulturalne związane z osobą Jana Pawła II. Jeden z afiszów teatralnych, który można zobaczyć na wystawie w Domu Urbańczyka, prawdopodobnie znajduje się tylko w naszych zbiorach. A przynajmniej wyłącznie u nas jest dostępny. Mowa o afiszu z 1981 roku z repertuarem sztuki „Przed sklepem jubilera”, Scena „Kierunki”, szczeciński Oddział PAX.
W fotogramie można zobaczyć również jak Poczta Polska uwieczniła okolicznościowymi stemplami światowe prapremiery sztuk Karola Wojtyły. Tego wyróżnienia dostąpiły trzy z pięciu sztuk późniejszego Papieża: „Brat naszego Boga” wystawiony w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie dokładnie rok przed wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce, „Jeremiasz” wystawiony w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej w przeddzień stanu wojennego i „Promieniowanie ojcostwa” wystawione mniej więcej w czasie zawieszenia stanu wojennego w Teatrze Rozmaitości w Warszawie…
Fot. Wystawa „Karol Wojtyła/Jan Paweł II – twórczość poetycka i dramaturgiczna Jego i o Nim” z kolekcji Henryka Czarnika czynna jest do 20 maja w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 8-15, w środy w godz. 8-18.30 i w niedziele w godz. 10-14.30.