Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Liderki Aktywności Zawodowej wyszły w teren

Przez pół roku dziesięć liderek z ramienia Powiatowego Urzędu Pracy działało w Sołeckich Klubach Aktywności Zawodowej rozproszonych po całym Powiecie Chrzanowskim. Pomagały bezrobotnym mieszkankom wsi w znalezieniu pracy.

Liderki Aktywności Zawodowej wyszły w teren

Sołeckie Kluby Aktywności Zawodowej w Płazie, Żarkach, Kwaczale, Babicach i Młoszowej funkcjonowały w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Inicjatywy lokalne na rzecz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej na obszarach wiejskich. Do każdego z klubów skierowano po dwie przeszkolone osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy.


Joanna Bilko, Bernadetta Buzdygan, Małgorzata Gębala, Elżbieta Głownia, Barbara Horawa, Agnieszka Kudra, Brygida Nawalaniec-Włodarska, Grażyna Sojka-Mielczarek, Joanna Stawarz i Paulina Wilczak świadczyły usługi doradcze w zakresie szkoleń, ofert pracy, przekazywały informacje o możliwościach, narzędziach i instrumentach aktywizacji zawodowej, prowadziły warsztaty aktywizacyjne.

 

Odkrywanie swoich możliwości
Bernadetta Buzdygan, wcześniej bezrobotna, liderka SKAZ-u: - Odkryłam w sobie wielkie pokłady zdolności interpersonalnych. Okazało się, że sprawdzam się w pracy, w której trzeba pomagać drugiemu człowiekowi. Przykład? Przyszła do nas pani, która nie mogła sobie poradzić ze znalezieniem pracy. Strach przed rozmową kwalifikacyjną ją paraliżował. Na pierwsze spotkanie z jej przyszłym pracodawcą pojechałyśmy razem. Została przyjęta - wspomina dumnie.
Bernadetta Buzdygan zauważa, że mieszkanki małych miejscowości są na ogół bardziej zestresowane rozmową z pracodawcą niż panie z miasta. Rodzina nie potrafi ich motywować, a w nich samych biorą górę kompleksy. Według liderki z Kwaczały, miejscowe kobiety są jakby „uśpione". Ciągle czegoś się obawiają, wahają się, trudno do nich dotrzeć z konkretną propozycją.
- Najbardziej zagrożone są panie po pięćdziesiątce. Spychane na margines społeczny czują się nikomu niepotrzebne. Do tego dochodzi brak wykształcenia, niezdolność korzystania z komputera i Internetu. O takich kobietach urząd pracy powinien pamiętać szczególnie, bo one same sobie nie poradzą. Wystarczy zorganizować kursy obsługi komputera - radzi Bernadetta Buzdygan.
Druga grupa bezrobotnych kobiet, które nie umieją poradzić sobie na rynku pracy, to matki z małymi dziećmi. Nie mają gdzie zostawić pociechy, więc nie korzystają z kursów aktywizacji zawodowej.
- Dla nich przygotowujemy projekt, który zakłada zapewnienie fachowej opieki nad maluchami w czasie trwania kursów dla matek - zapowiada Jerzy Kasprzyk, Wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie.

 

Bezrobotne bezrobotnym
Joanna Bilko, kolejna liderka z Kwaczały potwierdza, że zdobywanie wiedzy i szkolenia to najważniejsza sprawa. Dzięki pracy w SKAZ-ie sama wiele się nauczyła. Czytała materiały przygotowane przez urząd pracy, tematyczne strony internetowe, oglądała filmy szkoleniowe.
- Można powiedzieć, że my - wcześniej bezrobotne - jesteśmy przykładem, że jak się chce, to wszystko można - mówi Joanna Bilko.
Mieszkańcy sołectw (głównie kobiety) pytali jak się pisze życiorys, prosili o informacje dotyczące szkoleń i kursów organizowanych przez PUP, brali udział w symulacyjnych rozmowach kwalifikacyjnych.
- Był to program pilotażowy. Nie wiedzieliśmy czy ktoś zechce w nim uczestniczyć. Zainteresowanie SKAZ-ami przeszło jednak nasze oczekiwania. Okazuje się bowiem, że mieszkańcy chętnie proszą o pomoc liderów działających w terenie. Postaramy się pozyskać dodatkowe pieniądze na kontynuację tej działalności - zauważa Barbara Babijczuk, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie.


Pewne jest, że liderki odniosły sukces. I to podwójny. Zaktywizowały zarówno siebie jak i inne bezrobotne kobiety. Kilka za ich namową odważyło się uczestniczyć w rozmowie kwalifikacyjnej, której punktem finalnym było przyjęcie do pracy.
- Wcześniej nie wierzyłam w siebie. Teraz wiem, że dużo potrafię. Obiecuję, że będę walczyć o swoje - dodaje Bernadetta Buzdygan.
Klaudia Remsak

 


Partnerzy projektu
Gminy: Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż i Trzebinia, które użyczyły lokale z dostępem do Internetu.

 

Czy wiesz, że...
Realizacja projektu Sołeckie Kluby Aktywności Zawodowej kosztowała 100 tys. zł.