Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

PCZK ostrzega !!!

W związku z porywistymi wiatrami na terenie kraju dochodzi do awarii sieci energetycznych i braku prądu. Na wypadek takiej sytuacji należy zabezpieczyć sprawną latarkę wraz z kompletem baterii zapasowych lub świece. Pamiętaj o wcześniejszym naładowaniu baterii w telefonach komórkowych.

Jak się zachować gdy zabraknie prądu:


Należy zachować spokój i nie wpadać w panikę


  1. Sprawdzić czy sąsiedzi mają prąd, jeśli tak to sprawdzić bezpieczniki u siebie. Jeśli nie, należy zadzwonić pod numer 991, lub 32 625 00 00. W przypadku wyjścia na zewnątrz, zabrać latarkę i zwracać uwagę czy na ziemi nie leżą zerwane druty elektryczne mogące porazić. Gdy je znajdziemy, nie zbliżać się do nich, nie dotykać.
  2.  Gdy nie mamy w domu prądu, najpierw trzeba sprawdzić tablicę z bezpiecznikami, by je w razie potrzeby włączyć.
  3. Jeśli bezpieczniki są włączone a prądu nie ma sprawdzić czy świecą się latarnie uliczne lub czy w sąsiednich blokach w oknach świeci się światło.
  4. Wyłącz urządzenia w domu. Gdy większość z nich – lodówki, termy i bojlery, wentylatory i pompy – pozostaje włączona, mogą powodować przeciążenie sieci, wywołując przerwy w dostawie energii, gdy przywrócony zostanie dopływ prądu.
  5. Jeśli więc okaże się, że prądu zabrakło z powodu jakiejś dużej awarii (przeciążenia elektrowni lub sieci przesyłowej/dystrybucyjnej) ponowne włączenie zasilania przy pozostawieniu urządzeń włączonych, może znowu spowodować wyłączenie. Będzie to istotne zwłaszcza zimą, gdy sporo ludzi ogrzewa lub dogrzewa swoje domy prądem.
  6. Podobnie jest w przypadku korzystania z własnego źródła prądu, np. agregatu. Wtedy lepiej jest uruchomić agregat bez obciążenia, a dopiero później stopniowo włączać kolejne odbiorniki.
  7.  Lodówki i zamrażarki powinny być zamknięte tak długo jak to tylko możliwe. Jedzenie może być przechowywane dzień lub dwa gdy drzwiczki są zamknięte. Próbuj najpierw jeść łatwo psujące się pokarmy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości wyrzuć je.
  8. Ostrożnie używaj przenośnych generatorów prądu. Mogą one być używane w celu dostarczenia ograniczonej ilości energii w czasie przerw w dopływie. Nigdy nie uruchamiaj przenośnych urządzeń w domu lub garażu, gdyż urządzenia gazowe wywołać mogą poważne pożary i zaczadzenie. Generatory powinny zostać zainstalowane zgodnie z instrukcjami. Zawsze postępuj według wskazówek producenta. Najbezpieczniej jest uruchomić agregat na świeżym powietrzu, a do domu prąd doprowadzić ogrodowym przedłużaczem.
  9.  Należy zawsze mieć sprawną latarkę wraz z kompletem baterii zapasowych lub świece i pamiętać o wcześniejszym naładowaniu baterii w telefonach komórkowych.
  10. W przypadku jeśli w domu lub mieszkaniu znajduje się aparatura podtrzymująca życie (respiratory, wyposażenie tlenowe i inne urządzenia) dzwoń na numer 32 625 00 00.